İlkokul sosyal bilgiler dersinde kullanılan dijital eğitim platformlarının sınıf öğretmenlerinin görüşlerine göre incelenmesi
Investigation of digital education platforms used in primary school social studies course according to the opinions of classroom teachers
  1. Tez No: 914000
  2. Yazar: DİLEK YAZAR GÜRSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAVUŞ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, sınıf öğretmenlerinin sosyal bilgiler dersinde dijital eğitim platformlarını kullanımına dair görüşlerini incelemektir. Araştırma, betimsel araştırma modellerinden tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. 2023-2024 eğitim öğretim yılı içerisinde İstanbul'daki devlet ve özel okullarda görev yapan toplam 141 sınıf öğretmeni bu çalışmaya katılmıştır. Araştırma kapsamında, öğretmenlerin demografik özelliklerinin belirlenmesinde dokuz sorudan oluşan bir kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Öğretmenlerin dijital eğitim platformlarıyla ilgili görüşlerini ölçmek için ise“Dijital Eğitim Platformu Değerlendirme Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğretmenlerin en çok kullandığı dijital platformlar EBA, Morpa Kampüs, Okulistik ve Dersligi olarak belirlenmiştir. Öğretmenlerin dijital eğitim platformlarını genellikle ödev hazırlama, canlı ders yapma ve ölçme-değerlendirme süreçlerinde kullandıkları tespit edilmiştir. Ayrıca, sınıf öğretmenlerinin dijital eğitim platformlarına yönelik algılarının genel olarak orta seviyenin üzerinde olduğu gözlemlenmiştir. Demografik değişkenler incelendiğinde, öğretmenlerin dijital eğitim platformları hakkındaki algılarının, mesleki kıdemlerine, görev yaptıkları sınıf düzeyine ve dijital platformlar konusunda eğitim alıp almadıklarına göre anlamlı farklılıklar gösterdiği bulunmuştur. Ancak, öğretmenlerin dijital eğitim platformlarına yönelik algılarında cinsiyet, yaş grubu ve eğitim durumu gibi faktörlerin anlamlı farklılıklara yol açmadığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak, sınıf öğretmenlerinin dijital eğitim platformlarına yönelik algılarının genel olarak olumlu olduğu ve demografik değişkenlere bağlı olarak algı düzeylerinin farklılaştığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine primary school teachers' opinions on the use of digital education platforms in social studies classes. The research was conducted using the survey type of descriptive research models. A total of 141 primary school teachers working in public and private schools in Istanbul during the 2023-2024 academic year participated in this study. Within the scope of the research, a personal information form consisting of nine questions was used to determine the demographic characteristics of the teachers. To assess the teachers' opinions about digital education platforms, the“Digital Education Platform Evaluation Scale”was applied. According to the results of the study, the most frequently used digital platforms by teachers were EBA, Morpa Kampüs, Okulistik, and Dersligi. It was found that teachers generally use digital education platforms for preparing assignments, conducting live lessons, and assessing and evaluating students. Furthermore, it was observed that primary school teachers' perceptions of digital education platforms were generally above the middle level. When examining demographic variables, it was found that teachers' perceptions of digital education platforms showed significant differences based on their professional experience, grade level they teach, and whether they received training on digital platforms. However, factors such as gender, age group, and educational background were not found to lead to significant differences in teachers' perceptions of digital education platforms. In conclusion, it can be stated that primary school teachers' perceptions of digital education platforms are generally positive, and that their perception levels vary depending on demographic variables.