Assessment of and comparison between two rapid canine retraction techniques: Alveolar bone distraction osteogenesis versus periodontal membrane distraction osteogenesis
İki hızlı kanin retraksiyonu yönteminin karşılaştırılması ve değerlendirilmesi: Alveolar kemik distraksiyon osteogenez yöntemi ve periodontal membran distraksiyon osteogenez yöntemi
- Tez No: 91404
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SİBEL BİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET IKI HIZLI KANIN RETRAKSİYONU YÖNTEMİNİN KARŞILAŞTIRILMASI VE DEĞERLENDİRİLMESİ: ALVEOLAR KEMİK DİSTRAKSİYON OSTEOGENEZ YÖNTEMİ VE PERIODONTAL MEMBRAN DISTRAKSİYON OSTEOGENEZ YÖNTEMİ Hızlı kanin retraksiyonu sağlamak amacıyla iki farklı distraksiyon osteogenez yöntemi uygulanmıştır. Bir tarafta, alveoler kemik distraksiyonu [alveolar bone distraction (ABD)] diğer tarafa periodontal membran distraksiyonu (PMD) uygulanmıştır. Bu amaçla yaş ortalamaları 15 olan 2 yetişkin hastada 4 maksiller kaninin hızlı retraksiyonu yapılmıştır (2 sağ & 2 sol). Distraksiyon amacıyla prefabrike, dişe yapışan, intraoral, modifıye vidalar kullanılmıştır. Apareyler minor cerrahi operasyonundan hemen sonra yerleştirilmiş, 3 günlük bekleme periodundan sonra günde 0.8mm aktive edilmiştir. Her hastada sağ maksiler kanin ABD ile ve soldaki maksiller kanin PMD ile retrakte edilmiştir. Retraksiyon hızı ABD tarafında (l.Omm/gün), PMD tarafından (0.6mm/gün) daha hızlı gerçekleşmiştir. ABD tarafında diş hareketi translasyola birlikte minimal distal kron tippingi (1.5°) şeklindedir; PMD tarafında ise translasyon ve distal kron tippingi (5.25°) birlikte gerçekleşmiştir. Posterior bölgedeki ankraj kaybı her iki teknikte de minimaldir (0.25mm). Densitometrik olarak gösterildiği gibi kemik oluşumu ve yeniden şekillenmesi her iki teknikte de optimum seviyededir. Uzun kon paralel teknikle ve hazırlanan radyografık splintle elde edilen standart periapikal radyografiler üzerinde yapılan incelemede her iki tekniğin de kök rezorbsiyonuna yol açmadığı izlenmiştir. Pulpa canlılığı her iki teknikte de korunmuştur. Periodontal sağlık tedaviden önce tespit edilmiş ve tedavi sonrası her iki teknik için de minimum değişiklik göstermiştir. Hastalara verilen ağrı skalasına göre ABD ile retraksiyon süresince hastalar minimumla orta arası ağrı hissetmişler, PMD tarafında ise aktivasyon v -ağn hissetmişlerdir. Sonuç olarak hızlı kanin retraksiyonunda ABD yöntemi PMD yönteminden daha etkili olarak bulunmuştur. Buna rağmen her iki yöntem de etkili olup çevre dokulara herhangi bir zararlı etkileri görülmemiştir. vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ASSESSMENT OF AND COMPARISON BETWEEN TWO RAPID CANINE RETRACTION TECHNIQUES : ALVEOLAR BONE DISTRACTION OSTEOGENESIS VERSUS PERIODONTAL MEMBRANE DISTRACTION OSTEOGENESIS Two modalities of distraction osteogenesis were tangled in one clinical setting to assess and compare their efficiency in providing rapid canine retraction. In 2 adolescent patients with an initial mean age of 1 5 years, rapid retraction of 4 maxillary canines (including 2 right and 2 left) was carried out with custom-made, tooth-borne, intra-oral, unidirectional distraction devices utilizing modified jackscrews, which were inserted immediately after a minor surgical intervention and activated 0.8 mm a day after a three-day latency period. In each patient, the right maxillary canine was retracted by alveolar bone distraction (ABD) and the left one was retracted by periodontal membrane distraction (PMD). Retraction rate was faster at the ABD side (1.Omm/day) than at the PMD side (0.6mm/day). The nature of tooth movement was translation with minimal distal crown tipping (1.5°) at the ABD side, while it was a combination of translation and distal crown tipping (5.25°) at the PMD side. Anchorage loss in the posterior segment was minimal (0.25mm) with both techniques. Bone formation and remodeling was optimal in both modalities as was shown by densitometry. Root resorption was absent in both modalities as was shown by standard periapical radiography utilizing long cone paralleling technique in conjunction with custom-made radiographic splints. Pulp vitality was maintained with both techniques. Periodontal health was monitored pre-treatment and minimal changes were noticed post-treatment for both techniques. In addition, patients experienced only minimal to moderate discomfort during the retraction by ABD, while severe discomfort levels were noticed occasionally after appliance - iii-activation in the PMD side, as was shown by the discomfort visual analogue scales. In conclusion, rapid canine retraction was achieved more efficiently by alveolar bone distraction than with periodontal membrane distraction procedures, nevertheless, they both were effective and caused no detrimental effects to the surrounding physiologic environment. - IV -