Sanal tur hizmet atmosferi ile davranışsal niyet arasındaki ilişkide tele-varlığın aracı rolü
The Mediating role of tele-presence in the relationship between virtual tour service atmosphere and behavioral intention
- Tez No: 914042
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM IŞIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Turizm ürünlerinin doğası gereği turistler, belirsizlik altında seyahat planlarını yapmaktadırlar. Hem bu belirsizliği azaltmak hem de turizm pazarlaması için sürükleyici olmayan sanal gerçeklik uygulamalarından birisi olan 360 derece sanal turlar kullanılmaktadır. Ancak 360 derece sanal tur deneyimi ile kullanıcıların davranışsal niyetleri arasındaki psikolojik mekanizmayı inceleyen literatür sınırlıdır. Buradan hareketle çalışmanın amacı, sanal tur hizmet atmosferi ile kullanıcıların davranışsal niyetleri arasındaki ilişkiyi ve bu ilişkide, aracılı ortamda 'orada bulunma hissi' olarak açıklanan tele-varlık hissinin aracı rolünü incelemektir. Belirlenen amaç doğrultusunda Eskişehir Türk Dünyası Bilim, Kültür ve Sanat Merkezi'nin 360 derece sanal turu araştırma alanı olarak seçilmiştir. Eksik ve hatalı verilerin ayıklanmasından sonra 465 adet anket formu analize tabi tutulmuştur. Veriler, SmartPLS 4 paket programı ile analiz edilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda 360 derece sanal turun bilgi kalitesinin, hızının ve arka planda çalan fon müziğinin; kullanıcıların destinasyonu ziyaret etme ve sanal turları kullanma niyetleri üzerinde olumlu etkileri olduğu belirlenmiştir. Ayrıca 360 derece sanal tur deneyiminden elde edilen tele-varlık hissinin de kullanıcıların davranışsal niyetleri üzerinde olumlu etkileri olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ek olarak 360 derece sanal turda sunulan bilgi kalitesi ve sanal tur hızı ile kullanıcıların sanal turları kullanmaya devam etme ve ziyaret etme niyeti arasındaki ilişkide tele-varlık hissinin aracılık rolü doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the nature of tourism products, tourists make travel plans under uncertainty. 360-degree virtual tours, one of the non-immersive virtual reality applications, are used both to reduce this uncertainty and for tourism marketing. However, the literature examining the psychological mechanism between 360-degree virtual tour experience and users' behavioral intentions is limited. Therefore, the aim of this study is to examine the relationship between virtual tour service atmosphere and users' behavioural intentions and the mediating role of telepresence, which is explained as“the feeling of being there”in the mediated environment, in this relationship. In line with the determined purpose, the 360-degree virtual tour of Eskişehir Turkish World Science, Culture and Art Centre was selected as the research area. In line with the determined purpose, the 360-degree virtual tour of Eskişehir Turkish World Science, Culture and Art Center was chosen as the research area. After removing missing and erroneous data, 465 survey forms were analyzed. The data were analyzed with the SmartPLS 4 package program and the findings were interpreted. As a result of the research, the information quality, speed and background music of the 360-degree virtual tour; It has been determined that it has positive effects on users' intentions to visit the destination and use virtual tours. In addition, it was concluded that the feeling of tele-presence obtained from the 360-degree virtual tour experience had positive effects on the behavioral intentions of the users. In addition, the mediating role of the feeling of telepresence in the relationship between the quality of information presented in the 360-degree virtual tour and the speed of the virtual tour and users' intention to continue using and visiting virtual tours was confirmed.