STEM içerikli etkinliklerin okul dışı öğrenme ortamlarında uygulanmasının ortaokul öğrencilerinin akademik başarı, bilimsel yaratıcılık ve STEM algılarına etkisi
The effect of STEM activities in outdoor learning environments on academic success, scientific creativity and STEM perceptions of secondary school students
- Tez No: 914043
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA ÖZAY KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu araştırmada, STEM içerikli etkinliklerin okul dışı öğrenme ortamlarında uygulanmasının öğrencilerin akademik başarı, bilimsel yaratıcılık ve STEM algılarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada, ortaokul 5. Sınıf öğrencilerinin Fen Bilimleri dersi kapsamında Canlılar Dünyası ünitesinde bulunan konulara ilişkin okul dışı öğrenme ortamlarında STEM içerikli etkinlikler yapılacaktır. Çalışma kapsamında okul dışı öğrenme ortamlarında STEM uygulamalarıyla ilgili etkinlikler planlanacak, dönem içerisinde uygulanan etkinliklerin öğrencilerin akademik başarı, bilimsel yaratıcılık ve STEM algılarına etkisi araştırılacaktır. Problem cümlesi;“okul dışı öğrenme ortamlarında uygulanan STEM içerikli etkinliklerin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin akademik başarı, bilimsel yaratıcılık ve STEM algılarına etkisi nedir?”olarak belirlenmiştir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel ön test-son test kontrol gruplu model oluşturulacaktır. Araştırmada deney ve kontrol grubu bir devlet ortaokulunda bulunan benzer özellikteki 5. sınıf öğrencileri arasından seçilecektir. Bu sınıflardan biri deney grubu diğeri ise kontrol grubudur. 5. sınıf fen bilimleri dersi yıllık planında yer alan Canlılar Dünyası ünitesindeki Canlıları tanıyalım konusu deney grubu öğrencileriyle okul dışı öğrenme alanlarında STEM içerikli etkinliklerle işlenirken; kontrol grubunda ise ilgili müfredat doğrultusunda okul içerisinde derslerle yürütülecektir. Yapılacak olan bu uygulamalardan önce deney ve kontrol gruplarına eş zamanlı ön test olarak akademik başarı testi, bilimsel yaratıcılık ve STEM algı ölçeği uygulanacaktır. Uygulamanın son bulmasının ardından tekrar gruplara aynı zaman diliminde akademik başarı testi ve bilimsel yaratıcılık ve STEM algı ölçeği son test olarak uygulanacaktır. Veriler SPSS 26 programına girişi yapılarak değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this research, the aim is to determine the impact of STEM-based activities implemented in out of school learning environments on students' academic achievement, scientific creativity, and STEM perceptions. The study will involve 5th-grade middle school students participating in STEM activities related to the topics within the Living World unit of the Science course. As part of the study, STEM-related activities will be planned for out of school learning environments, and the effects of these activities on students' academic achievement, scientific creativity, and STEM perceptions will be investigated throughout the semester. The research problem statement is defined as follows:“What is the effect of STEM-based activities implemented in out of school learning environments on the academic achievement, scientific creativity, and STEM perceptions of 5th-grade middle school students?”For this research, a semi-experimental pretest-posttest control group design will be utilized, which is a quantitative research method. The experimental and control groups will be selected from similar 5th-grade students in a public middle school. One group will be the experimental group, while the other will be the control group. The topic“Let's Get to Know Living Beings”from the Living World unit in the 5th-grade science curriculum will be taught to the experimental group through STEM-based activities in out of school learning areas, while the control group will follow the curriculum within the school environment. Before implementing these activities, both the experimental and control groups will undergo a pretest consisting of an academic achievement test, a scientific creativity assessment, and a STEM perception scale. After the implementation period concludes, the same groups will undergo the same tests again as post-tests for academic achievement, scientific creativity, and STEM perception, all within the same time frame. The collected data will be entered into the SPSS 26 software for analysis.