Günümüz açık alan heykel uygulamalarında geçicilik: Arte All Arte örneği
Impermanence in today's outdoor sculpture practices: The case of Arte All Arte
- Tez No: 914041
- Danışmanlar: DOÇ. HALİL DAŞKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
“Günümüz Açık Alan Heykel Uygulamalarında Geçicilik: Arte All Arte Örneği”isimli tez çalışmasında asıl olarak değinilmek istenen olgu, gündelik yaşamda içinde bulunduğumuz mekanlarında sanat yapıtı ile bir bütün olarak kullanılır olmasıdır. Bu çalışmada, heykelin bir galeri mekanına ihtiyaç duymaması ve açık alanlarda da sergilenebilir olmasıdır. Buna ek olarak çalışmanın birinci bölümünde günümüz heykel sanatında zaman ve mekân algısı başlığı ile artık yapıtın kapalı alanlara ihtiyaç duymadan kaidesiz bir şekilde tüm sınırlandırmaları yıkarak sergilenmesinden bahsedilecek ve buna ek olarak açık alanın tarihsel süreci anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The main phenomenon to be mentioned in the thesis study titled“Ephemerality in Contemporary Public Art Installations: The Arte All Arte Example”is that it is used as a whole with the work of art in the spaces we are in in daily life. In this study, the sculpture does not need a gallery space and can be exhibited in open spaces. In addition, in the first part of the study, with the title of time and space perception in today's sculpture art, it will be mentioned that the work is exhibited without the need for closed spaces by breaking all the limitations without a pedestal, and in addition, the historical process of the open space will be explained.