Anti-tümör nekrozis faktör tedavisi alan juvenil idiyopatik artrit hastalarında tüberküloz enfeksiyonu ya da hastalığı gelişiminin değerlendirilmesi
Evaluation of tuberculosis infection or disease development in patients with juvenile idiopathic arthritis receiving anti-tumor necrosis factor therapy
- Tez No: 914070
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM POLAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Anti-tümör nekrozis faktör alfa (TNF) tedavi alan erişkin hastalarda Tüberküloz (TB) enfeksiyon ve hastalık gelişim riskininin arttığı gösterilmiştir. Ancak Anti-TNF tedavi alan çocuk hastalarda TB gelişim riskine yönelik veriler sınırlıdır. Bu çalışmada, JİA tanılı çocuk hastalarda Anti-TNF tedavi öncesi ve kullanımı sırasında saptanan TB enfeksiyon ve hastalık sıklığının, hastaların klinik bulgularının ve tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde bulunan Çocuk Romatoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Kliniklerine 2006-2021 yılları arasında başvuran Juvenil İdiyopatik Artrit (JİA) tanılı olup Anti-TNF tedavi alan hastalar restrospektif olarak incelendi. Anti-TNF tedavisi başlanmadan önce ve sonrasında tüberküloz taraması yapılarak tüberküloz enfeksiyonu veya hastalığının gelişimi araştırıldı. Bulgular: 230 Anti-TNF kullanan JİA hastası ile yapılan çalışmada 133'ü kız (%57,8), 97'si erkek (%42,2); ortalama yaş 16,55 ± 4,84 olarak bulundu. Hastaların JİA tanı alma yaşı ortalama 10,06 ± 5,06 iken, ortalama 6,48 ± 3,52 yıllık takip süresi mevcuttu. Anti-TNF başlama yaşı ortalama 11,74 ± 4,34 iken, anti TNF alma süresi ortalama 4.78 ± 2.09 yıl olarak tespit edildi. JİA alt tiplerine göre; sistemik JİA ile takipli 3 hasta (%1,3), RF (+) poliartiküler JİA ile 4 hasta (%1,7), RF (-) poliartiküler JİA ile 39 hasta (%17), oligoartiküler JİA ile 60 hasta (%26,1), entezit ilişkili artrit ile 113 hasta (%49,1) ve juvenil psöriatik artrit ile takipli 11 hasta (%4,8) saptandı. Hastaların 19'una izlem süresinde TB enfeksiyon nedeniyle koruyucu tedavi verilirken, 3 hastamızın biri akciğer, biri TB lenfadeniti, biri ise miliyer TB nedeniyle tedavi almıştır. 2'sine temas nedeniyle koruyucu tedavi verilmiştir. 9'una taramada yakalanıp Anti-TNF tedavi öncesi koruyucu tedavi verilmişken, aralıklı takiple 8 hastanın izlemdeki de-nova enfeksiyonu yakalanarak koruyucu tedavileri süreçte verilmiştir. Sonuç: JİA hastalarında Anti-TNF kullanımıyla ilgili rehberler ve ulusal protokoller mevcuttur. Bu rehberlere uyulması ve bu alandaki verilerin paylaşılması literatür açısından önem taşımaktadır. Çalışmamız JİA tanısıyla anti-TNF başalanacak çocuk hastalarda hem tedavi öncesi rutin TB enfeksiyon taramanın hem de izlemde TB enfeksiyon ve hastalık gelişimi açısından düzenli takibin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: In adults receiving anti-tumor necrosis factor alpha (TNF) therapy, an increased risk of tuberculosis (TB) infection and disease development has been demonstrated. However, data regarding the risk of TB development in pediatric patients undergoing anti-TNF therapy are limited. This study aims to assess the frequency of TB infection and disease observed in children diagnosed with juvenile idiopathic arthritis (JIA) both before and during the administration of anti-TNF therapy. Furthermore, the study seeks to evaluate the clinical manifestations and treatment outcomes of these patients Materials and Methods: A retrospective analysis was conducted on patients diagnosed with Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) who sought care at the Pediatric Rheumatology and Infectious Diseases Clinics of Ankara Dr. Sami Ulus Children's Health and Diseases Training and Research Hospital between 2006 and 2021. Patients who received anti-tumor necrosis factor (TNF) therapy were included in the study. Tuberculosis (TB) screening was performed both before the initiation of anti-TNF therapy and during its course to investigate the development of TB infection or disease. Results: In the study of 230 Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) patients on Anti-TNF therapy, demographics showed 57.8% female and 42.2% male, mean age 16.55 ± 4.84 years. Mean age at JIA diagnosis was 10.06 ± 5.06 years, average follow-up 6.48 ± 3.52 years. Anti-TNF therapy started at mean age 11.74 ± 4.34 years, lasting 4.78 ± 2.09 years. JIA subtypes: 1.3% systemic, 1.7% RF (+) polyarticular, 17% RF (-) polyarticular, 26.1% oligoarticular, 49.1% enthesitis-related arthritis, 4.8% juvenile psoriatic arthritis. 19 patients received TB prophylaxis; 3 required TB treatment (1 pulmonary, 1 lymphadenitis, 1 miliary TB); 2 received prophylaxis due to contact. 9 screened patients received prophylaxis pre-Anti-TNF; 8 developed new infections during follow-up, receiving subsequent prophylaxis. Conclusion: The importance of regular monitoring for tuberculosis (TB) infection and disease development in Juvenile Idiopathic Arthritis (JIA) patients receiving Anti-TNF therapy is emphasized. The study underscores the significance of TB screenings conducted before and during Anti-TNF therapy, highlighting the necessity of adherence to national protocols.