Türkiye'deki dil ve konuşma terapistlerinin çalışma yerlerine göre yaşam kalitesi ve mesleki doyum arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the quality of life and professional satisfaction of speech-language therapists in turkey, according to their working place
- Tez No: 914078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RUKİYE YALAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dil ve Konuşma Terapisi, Language and Speech Therapy
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dil ve Konuşma Terapisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 2
Özet
Araştırmada dil ve konuşma terapistlerinin çalışma yerlerine göre yaşam kalitesi ile mesleki iş doyum düzeylerinin aralarındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca hangi demografik özelliklerinin mesleki iş doyumu ve yaşam kalitesi düzeyleri açısından fark oluşturup oluşturmayacağı da belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma modeli, katılımcıların demografik bilgilerini, yaşam kalitesini ve mesleki iş doyumunu ölçmek amacıyla betimleme temelli bir nicel araştırma yöntemi kullanmıştır. Araştırma, çevrimiçi olarak uygulanan anket tekniğiyle yaklaşık 205 dil ve konuşma terapisti üzerinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların demografik özellikleri, yaşam kalitesi ve mesleki iş doyumu ölçeği üzerinden analiz edilmiştir. Verilerin istatistiksel analizi, SPSS Vs 25.0 paket programıyla yapılmıştır. Dil ve konuşma terapistlerinin mesleki yaşamlarında yaşam kalitesi ve mesleki doyumun önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışma, dil ve konuşma terapistlerinin çalışma yerlerine göre yaşam kalitesi ve mesleki doyum ilişkisini inceleyerek, bu faktörlerin farkındalığını artırmayı hedeflemektedir. Bu sayede, dil ve konuşma terapistlerinin daha bilinçli bir şekilde çalışma yerlerini seçmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu tezin sonuçları, dil ve konuşma terapistlerinin yaşam kalitesini ve mesleki doyumunu artırarak alanında önemli bir katkı sağlayacaktır. Bu çalışma aynı zamanda, dil ve konuşma terapisi alanında yaşam kalitesi ve mesleki doyum araştırmalarının eksikliğini gidererek literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır ve gelecekte yapılacak araştırmalara örnek teşkil edecektir. Bu çalışma, dil ve konuşma terapistlerinin iş yaşamlarındaki yaşam kalitesi ve mesleki doyumun önemine dikkat çekmeyi ve bu konuda farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine the relationship between quality of life and professional job satisfaction levels of speech and language therapists according to their workplace. In addition, it was tried to determine which demographic characteristics would make a difference in terms of professional job satisfaction and quality of life levels. The research model used a descriptive-based quantitative research method to measure participants' demographic information, quality of life and professional job satisfaction. The research was conducted on approximately 205 speech and language therapists using an online survey technique. The demographic characteristics of the participants were analyzed through the quality of life and professional job satisfaction scale. Statistical analysis of the data was done with the SPSS Vs 25.0 package program. It is known that quality of life and professional satisfaction play an important role in the professional lives of speech and language therapists. This study aims to increase awareness of these factors by examining the relationship between quality of life and professional satisfaction of speech and language therapists according to their workplace. In this way, it aims to help speech and language therapists choose their workplace more consciously. The results of this thesis will make a significant contribution to the field by increasing the quality of life and professional satisfaction of speech and language therapists. This study also aims to contribute to the literature by eliminating the lack of quality of life and professional satisfaction research in the field of speech and language therapy and will set an example for future research. This study aims to draw attention to the importance of quality of life and professional satisfaction in the work lives of speech and language therapists and to raise awareness on this issue.