Sıçan ventral herni onarımı modelinde lokal traneksamik asit uygulamasının seroma gelişimi üzerine etkisi
Effect of local tranexamic acid application on seroma development in the rat ventral hernia repair model
- Tez No: 914090
- Danışmanlar: PROF. DR. ATIL ÇAKMAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Karın duvarı hernilerinde cerrahi tedavi sonrası seroma gelişimi sık görülen bir durumdur. Seroma, hastalar için çoğu zaman herhangi bir probleme sebep olmaz ancak ağrı, kötü kozmetik görünüm, enfeksiyon ve herni rekürrensi gibi durumlara sebep olabilir. Bu yüzden seroma oluşumunu sınırlandırmak için birtakım uygulamalar kullanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı, traneksamik asitin lokal uygulanması sonucunda seroma hacminin küçültülerek herhangi bir probleme neden olmadan daha erken bir şekilde kaybolmasını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada ağırlığı 250-300 mg aralığında değişen 150-180 günlük dişi Winstar-albino cinsi ratlar kullanılmıştır. Toplam 27 adet sıçan 3 eşit gruba rastgele bölünmüştür. 1. Grup negatif kontrol grubu olup bu grupta akut bir ventral herni modeli oluşturulup yama ile onlay onarılmıştır. 2. Grup pozitif kontrol grubu olup bu grupta da oluşturulan akut ventral herni modeli yama ile onlay onarılmıştır ve 2 mg/ml triamsinolon asetonid lokal olarak yamalı onarım alanına uygulanmıştır. 3. Grup deney grubu olup bu grupta da benzer şekilde oluşturulan akut ventral herni modeli yama ile onlay onarılmış ve ardından 12,5 mg/ml traneksamik asit lokal olarak yamalı onarım alanına uygulanmıştır. Herhangi bir başka girişimsel işlem yapılmadan postoperatif 7. günde sıçanlar sakrifiye edilmiştir. Daha sonra cilt insizyon yerleri yeniden açılarak lojda biriken ve seroma olarak değerlendirilen sıvı hacimleri mikropipet yardımıyla aspire edilerek ölçülmüştür. Son olarak histopatolojik değerlendirilmeye alınmak üzere karın duvarı tam kat eksize edilmiştir. Bulgular: Negatif kontrol grubunda ortalama seroma hacmi 0,427±0,321 ml iken pozitif kontrol grubunda 0,477±0,424 ml ve deney grubunda 0,215±0,218 ml olarak ölçülmüştür. Buna göre tüm gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. (p=0,192) Benzer şekilde pozitif ve negatif kontrol grubu arasındaki fark da istatistiksel olarak anlamlı çıkmamıştır. (p=0,730) Deney grubu ile pozitif kontrol grubundaki fark ve deney grubu ile negatif kontrol grubu arasındaki seroma hacmi farkı da istatistiksel olarak yine anlamsız bulunmuştur. (p değerleri sırasıyla =0,161 ve =0,113) Ancak traneksamik asitin kullanımı, aspire edilen ortalama seroma hacminde her iki gruba göre %50'den fazla düşüş sağlamıştır. Sonuç: Traneksamik asitin erken dönem seroma gelişimi üzerinde olumlu ancak sınırlı bir etkisi vardır. Yan etki profili düşük olup ucuz ve kolay erişilebilir olması nedeniyle seroma oluşumunun engellenmesinde standart ajanlara karşı iyi bir alternatif olabilir.
Özet (Çeviri)
Aim: Seroma development is a common condition after surgical treatment of abdominal wall hernias. Seroma usually does not cause any problems for patients, but it can cause conditions such as pain, poor cosmetic appearance, infections and hernia recurrence. For this reason, some practices are using to limit seroma size. The aim of this study that seroma volume is reduced and disappeared earlier without causing any problems by using tranexamic acid locally. Materials and Methods: 150-180 day old female Winstar-albino rats, weighing between 250-300 mg, were used in the study. Total of 27 rats were divided into 3 equal groups randomly. Group 1 is the negative control group, which an acute ventral hernia model was occured and it was repaired by onlay technique with a mesh. Group 2 is the positive control group, which an acute ventral hernia model was occurred and it was repaired by onlay technique with a mesh as group 1. Differently from group 1, triamcinolone acetonid which dosage 2 mg/ml was administired to above the mesh site. Group 3 is the experimental group, which acute hernia was repaired similarly and then 12.5 mg/ml tranexamic acid was administered locally above the repaired surgical area likely with group 2. The rats were sacrified on seventh day after surgery without any other surgical precedure was performed during the follow-up time. Then, in all of the groups, the skin incisions were reopened and accumulated fluid on the surgical site which named seroma was aspirated and measured with help of micropipette. Finally, a full-thickness excision was made on the abdominal wall with including the mesh for histopathological analysis. Results: The average seroma volume of the negative control category was 0.427±0.321 ml, while the positive control group was 0.477±0.424 ml and the experimental group was 0.215±0.218 ml. Accordingly, the difference between all groups was not statistically significant. (p=0,192) Similarly, the difference between the positive and negative control groups was not statistically significant. (p=0,730) The difference between the experimental group and the positive control group, and the difference between the experimental group and the negative control group, was also found to be statistically insignificant. (p values are =0,161 and =0,113 respectively.) However, the using of tranexamic acid is resulted more than 50% reduction in the mean aspirated seroma volume compared to both groups. Conclusion: Tranexamic acid has a positive but limited effect on early seroma development. It may be a good alternative to standard agents in preventing seroma formation because of being cheap, easily reachable and having low side-effects profile.