Türkiye'nin Doğu Akdeniz politikası 2015-2021 dönemi
Turkey's East Mediterranean policy 2015-2021
  1. Tez No: 914097
  2. Yazar: EBRU GEDİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI BÜYÜKBAŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SEYDA OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Türk dış politikasında Kıbrıs Sorunu ile kritik bir bölge olmaya başlamış, ulusal çıkarlarının Yunanistan ile sürekli çatışması sebebiyle önemini korumuştur. Son yıllarda Doğu Akdeniz'de bulunan enerji rezervleri bölgenin uluslararası alandaki önemini arttırmıştır. Kıyısı olmayan devletlerin dahi bölgede araştırmalar yapması kıyı ülkelerinden biri olan Türkiye'nin dış politikasında Doğu Akdeniz'in önemini belirginleştirmiştir. Bölgede yürütülen enerji politikaları, küreselleşen dünyada artan tüketim ihtiyacı nedeniyle daha önemli bir boyuta taşınmıştır. Türkiye haklarının ihlaline karşı politikalar geliştirmiş, bölgede gerçekleştirilen ikili anlaşmalar ve iş birliklerine karşı reaksiyon gösteren bir politika benimsemiştir. Bu iş birliklerinin Türkiye'nin haklarını ihlal etme girişimleri, küresel aktörlerin sondaj çalışmaları gerçekleştirmesi ve bölgesel çıkarlar hedeflemesi, Doğu Akdeniz politikasının yeniden değerlendirilmesine sebep olmuştur. Türkiye Doğu Akdeniz'de kendi haklarını koruduğu gibi KKTC'nin haklarını da koruyacağını ve Mavi Vatan tezinden vazgeçmeyeceğini dış politikasına söylem ve analizleri ile yerleştirmiştir. Haklarını uluslararası hukuk ve hakça paylaşım ilkesi bağlamında savunarak dış politika stratejileri geliştirmiştir. Çalışmanın metodolojisinde benimsenen nitel araştırma yöntemiyle beraber nicel veriler verilerek Türkiye'nin yaşadığı krizler ve sorunlar değerlendirilecektir. Bu çalışmanın nihai amacı Türkiye'nin Doğu Akdeniz'de yeniden inşa edilen dış politikasının başlangıcı olan 2015 yılının dönüştürücü etkisini ve 2021 yılına kadar gelinen süreçte ortaya koyduğu dış politikasını açıklamak, Doğu Akdeniz'de daha güçlü bir dış politikaya nasıl ulaşılacağına ışık tutmaktır.
Özet (Çeviri)
It has become a critical region in Turkish foreign policy with the Cyprus Issue and has maintained its importance due to the constant conflict of national interests with Greece. In recent years, the energy reserves found in the Eastern Mediterranean have increased the importance of the region in the international arena. The fact that even non-coastal states are conducting research in the region has crystallized the importance of the Eastern Mediterranean in the foreign policy of Turkey, a coastal country. The energy policies carried out in the region have become more important due to the increasing need for consumption in the globalizing world. Turkey has placed in its foreign policy with its discourse and analysis that it will protect the rights of the TRNC as it protects its own rights in the Eastern Mediterranean and will not give up the Blue Homeland thesis. He developed foreign policy strategies by defending his rights in the context of international law and the principle of sharing rights. With the qualitative research method adopted in the methodology of the study, quantitative data will be given and the crises and problems experienced Turkey will be evaluated.The aim of this study is the beginning of Turkey's foreign policy in the Eastern Mediterranean and the effect of 2015 to explain the foreign policy it has put forward in the process until the year is to shed light on how to reach a stronger foreign policy in the Eastern Mediterranean.