Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı polikliniklerine başvuran hastalarda subjektif sağlık şikayetleri ve yorgunluk seviyelerinin karşılaştırılması
Comparison of subjective health complaints and fatigue levels in patients admitting to Ankara University Faculty of Medicine department of family medicine polyclinics
  1. Tez No: 914098
  2. Yazar: AHMED HARUN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE SELDA TEKİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Bu çalışmada, Aile Hekimliği Polikliniklerine başvuran hastaların subjektif sağlık şikayetleri ve yorgunluk seviyelerinin belirlenip sosyodemografik faktörler ile ilişkisinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Ayrıca hastalardaki farklı sistemlere ait subjektif sağlık şikayetlerinin yorgunlukla ilişkisi araştırılmak istenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 22 Mayıs 2024 - 6 Haziran 2024 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran gönüllü hastalar üzerinde kesitsel bir araştırma olarak yürütüldü. Polikliniğe başvuran, gönüllü 18 yaş ve üstü hastalara başvuru sebeplerine bakılmaksızın araştırmacılar tarafından hazırlanan bir anket formu uygulanmış olup subjektif sağlık şikayetleri“Subjektif Sağlık Şikayetleri Ölçeği”ile yorgunluk seviyeleri“Chalder Yorgunluk Ölçeği”kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza 238 hasta katılmış olup 158 anket değerlendirmeye alınmıştır. Bunların 99'u (%62,7) kadın, 59'u (%37,3) erkektir. Katılımcıların yaş dağılımına baktığımızda 18-24 yaş arası 62 (%39,2), 25-34 yaş arası 50 (%31,6) katılımcılar büyük çoğunluğu oluşturmaktadır. Subjektif sağlık şikayetleri arasında en sık kas-iskelet sistemi (%93) ve psödonörolojik (nörolojik) şikayetler (%91,8) görülürken bunları sırasıyla gastrointestinal sistem (GİS) şikayetleri (%63,3), soğuk algınlığı semptomları (%62), alerjik şikayetler (%37,3) izlemiştir. Katılımcıların %35,4'ü yorgunken (Chalder skoru≥12) %64,6'sı yorgun değildi (Chalder skoru
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the subjective health complaints and fatigue levels of patients visiting Family Medicine Outpatient Clinics and to reveal their relationship with sociodemographic factors. Additionally, the relationship between subjective health complaints of different systems and fatigue in patients was intended to be investigated. Material and method: This cross-sectional study was conducted between May 22, 2024, and June 6, 2024, at Ankara University Faculty of Medicine Family Medicine Outpatient Clinics. A questionnaire prepared by the researchers was administered to voluntary patients aged 18 and over, regardless of their reasons for admission. Subjective health complaints were assessed using the“Subjective Health Complaints Scale,”and fatigue levels were evaluated using the“Chalder Fatigue Scale.”Results: A total of 238 patients participated in our study, and 158 questionnaires were included in the evaluation. Of these, 99 (62.7%) were women, and 59 (37.3%) were men. Looking at the age distribution of the participants, the majority were in the 18-24 age group with 62 (39.2%) participants, followed by the 25-34 age group with 50 (31.6%) participants. Among subjective health complaints, musculoskeletal system complaints (93%) and pseudoneurological (neurological) complaints (91.8%) were the most common, followed by gastrointestinal system (GIS) complaints (63.3%), cold symptoms (62%), and allergic complaints (37.3%). While 35.4% of the participants were fatigued (Chalder score ≥12), 64.6% were not fatigued (Chalder score