Kayseri ilinin sağlık turizmi potansiyelinin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research to determine the health tourism potential of Kayseri province
- Tez No: 914102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HALİT AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son yıllarda hızla gelişen sağlık turizmi, bireylerin tedavi, iyileşme ve yaşam kalitesini artırma amacıyla gerçekleştirdikleri seyahatleri kapsamaktadır. Çalışma, sağlık turizmini ele alan üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, sağlık kavramı ve sağlık turizminin tanımı, tarihsel gelişimi, çeşitleri, avantajları ve dezavantajları detaylı şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde dünyada ve Türkiye'de sağlık turizmi uygulamaları ile öne çıkan destinasyonlar karşılaştırmalı bir perspektifle değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde, Kayseri ili özelinde sağlık turizminin mevcut durumu, sunulan sağlık hizmetlerinin çeşitliliği, hizmet kalitesi ve sağlık turizminin bölgeye olan ekonomik ve sosyal etkileri analiz edilmiştir. Araştırma, sağlık turizminin gelişimini etkileyen faktörleri detaylı bir şekilde ele almış; Kayseri'nin bu alandaki avantajları ve zorluklarını analiz etmiştir. Kayseri'nin coğrafi konumu, uygun maliyetli hizmetleri ve zengin sağlık altyapısının sağlık turizmi potansiyelini olumlu etkilediği ortaya konulmuştur. Ancak, uluslararası uçuşların sınırlı olması ve yabancı dil bilen personel eksikliği gibi faktörler bu gelişimi sınırlamaktadır. Bu çalışma, Kayseri ilinin sağlık turizmi potansiyelini artırmaya yönelik ulusal ve uluslararası tanıtım faaliyetleri, özel sağlık turizmi paketleri ve sektörler arası iş birliğinin güçlendirilmesi gibi öneriler geliştirmektedir. Kayseri'nin sağlık turizmi destinasyonu olarak öne çıkma potansiyelinin güçlendirilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, health tourism has rapidly developed, encompassing travels undertaken by individuals for treatment, recovery, and improving their quality of life. This study addresses health tourism across three main sections. The first section examines the concept of health, the definition of health tourism, its historical development, types, advantages, and disadvantages in detail. The second section evaluates health tourism practices worldwide and in Turkey, along with prominent destinations, through a comparative perspective. The third section analyzes the current state of health tourism in Kayseri province, including the variety of healthcare services offered, service quality, and the economic and social impacts of health tourism on the region. The study thoroughly examines the factors influencing the development of health tourism and analyzes Kayseri's strengths and challenges in this area. It highlights that Kayseri's geographical location, affordable services, and robust healthcare infrastructure positively influence its health tourism potential. However, limitations such as restricted international flights and a shortage of foreign language-speaking personnel hinder its development. This study also develops recommendations to enhance Kayseri's health tourism potential, including increasing national and international promotional activities, creating specialized health tourism packages, and strengthening inter-sectoral collaboration. It concludes that Kayseri's potential to emerge as a prominent health tourism destination can be strengthened.