Modernizimden postmodernizme sanatın değişen dili ve baskıresme yansımaları
The changing language of art from modernism to postmodernism and its reflections on printmaking
  1. Tez No: 914145
  2. Yazar: EDA GÜNDAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜR UĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışma, sanat dilinin modernizmden postmodernizme geçiş sürecinde baskıresim sanatında gerçekleşen dönüşümleri inceler. Özellikle 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren, baskıresim sanatı yeni teknikler, malzemeler ve estetik anlayışlarla yeniden biçimlenmiştir. Araştırma, baskıresmin modern ve postmodern dönemlerde nasıl farklı yönelimler kazandığını üç ana başlık altında ele almaktadır. Birinci bölümde modernizmin sanata etkileri değerlendirilmiştir. Modernizm, endüstriyel gelişmeler ve teknolojik ilerlemelerle sanat dünyasında derin değişikliklere yol açmıştır. İkinci bölümde postmodern dönemde baskıresim sanatında görülen değişimler incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise baskıresmin modernizmden postmodernizme geçiş sürecindeki dönüşümü analiz edilmiştir. Bu kapsamda, çalışma modernizmden postmodernizme geçişte baskıresmin geçirdiği teknik ve kavramsal dönüşümü ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines the transformations in printmaking art throughout the transition from modernism to postmodernism in the language of art. Especially from the second half of the 20th century onward, printmaking has been reshaped by new techniques, materials, and aesthetic approaches. The research explores how printmaking gained different orientations during the modern and postmodern periods under three main themes. The first section evaluates the effects of modernism on art. Modernism led to profound changes in the art world due to industrial developments and technological advances. The second section examines the changes observed in printmaking during the postmodern period. The third section analyzes the transformation of printmaking during the transition from modernism to postmodernism. In this context, the study presents an analysis of the technical and conceptual transformation that printmaking underwent in the transition from modernism to postmodernism.