Görsel sanatlarda üstten görünüm eğilimleri
The Tendencies of bird's eye views in art
- Tez No: 81848
- Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bu çalışma, Endüstri çağının bir sonucu olarak kentsel yaşamın insanı, yalıtılmış,yoğun ve yapay bir yaşama biçimine nasıl sürüklendiğini görsel ve kuramsal yönden inceler. Kentsel yaşamda sınırlandırılmış ve hapsedilmiş insan, çevresini modernizmden kaynaklanan soyut biçimlerle algılar. Özellikle mimaride kullanılan modüller, insanın yeni yaşam sembolleri haline gelir. Sonuç olarak, modern mimarideki yaşam modüler sistemle bağlantılı olarak değerlendirilir. Tarımsal kültüründen endüstri toplumuna geçiş döneminde, toprağım terkedip çok kath mekanlarda yaşamaya başlayan insan çevresini değişken bakış açılarıyla gözlemlemeye ve yorumlayamaya başlar. Ona hiçbir zaman uçma yeteneği vermemiş doğaya karşıt olarak, mekan, teknolojik yeniliklerin sayesinde Kuşbakışı olarak farklı bir görüşle algılanır. Kuşbakışı görüş parselizasyonu vurgularken öte yandan da objenin yerçekimini en iyi şekilde gösterir. Böylece resim yüzeysel bir görünüm kazanır. Objeler arasındaki mesafe, yerden uzaklaşıldığmda kuşbakışı ile parçalar / bölümlemeler olarak ölçülebilir. Ancak nesnelerin yüksekliği kaybolur. Farklı boyutlarda yapılan resimler, insanın bağımsızlığını yeniden kazanmasını, doğayı ve kenti sorgulamasını inceler. Yukarıdan bakıldığında mekanların görünmeyen yüzleri, doğal olanların yerine görülebilir olmaya başlanır. Alışkanlıklarımızdan uzaklaşmaya zorlanırız. Objeyi tanımamız, objenin diğer objelerle olanilişkilerini bilmemiz önemlidir. Her farklı mekan, izleyiciye keşfedilmesi gerekli olan yeni bir dünya olarak sunulur. Bu konu doğrultusunda soyut resmin öncüsü olan ve perspektif sorununa farklı çözümler getirmiş sanatçılar bu çalışmada yer almıştır. Vincent Van Gogh, Paul Cezanne, Paul Gauguin, Wassily Kanchnsky, Paul Klee, Piet Mondrian, Theo Van Doesburg, Marcel Duchamp, Kasimir Malewitsch'in mekan, renk, biçim ve yüzey konusunda getirdiği yenilikler kısaca ele alınmıştır. Çalışmaların, mimari projelerde görülen kuşbakışı izlerini taşımasından dolayı, mimar ressamlarda geniş bir biçimde ele alınmıştır. Friendenreich Hundertwasser'in, M.C. Escher'in ve Erol Akyavaş'ın çalışmaları çoğunlukla örnek olarak seçilmiştir Ayrıca, Karel Tomei'nin“Kuşbakışı Sanatı Öğretimi”adlı kitabındaki etkili açıklamalarının bazı bölümleri bu çalışmaya aktarılmıştır. Bu çalışma, Sanat Eseri Raporu kapsamında, daha önceden değinilen açıklamalara, sanatçıların mekan, obje ve zamana bakış açılan üzerine temeUendirilmiştir. Kuşbalaşıyla yapılan resimlerde mekan önemli bir öge olarak görülür. Yükseklik arttıkça resim yüzeyindeki renkli biçimler sert çizgilerini kaybetmeye başlamışlardır.
Özet (Çeviri)
uı SUMMARY This study, consists of how urban life as a consequence of industrial age is dragging out human to an isolated, artifical and intensive way of living as psychological and also Tesearchs the salvation of man from this sitiuation both in visud and theoretical aspects. Human who is restricted and imprissoned in urban life is forced to perceive his surroundings with abstract forms resulting from modernism. Especially modules used in architecture become his new symbols of his life. As a result, life in which modern architecture is evaluated in relotion with modüler system. Within the period of transformation from agricultural to industrial society, human deserting from the land and starting to live in multi-flatled places, starts to observe and to interprate the environment with changeable point of views. As opposition to the nature that have never given an abbilty of flying to the man, thanks to the help of technological instruments the understanding of place changes. While bird's eye views emphasize the subdividing they on the other hand, show the location of subject in the best way. Painting, thus, gains an superficial appearance. The distance between the objects can be measured in therms of units with the bird's eye view when it becomes from the ground. However the heights of the objects are disappeared. The pictures made in a different dimensions research the humans re-gaining his indepence and his invastigating the nature and city.IV When seen distant from the ground, the unseeable parts of the places, instead of usual ones, start to be seeable. We are forced to escape from our habits. In order to recognize an object it is important for us to know an object's relationships with the other. Every different place is presented to spectator as a new world to be discovered. In line with this subject, many artists who have been the pioneers of abstraet painting and found different solutions to the issue of perspective have been included in this study. The new ideas in the subjects of color, from and surface of Vincent Van Gogh, Poul Cezzanne, Poul Gouguin, Wassily Kandinsky, Poul Klee, Piet Mondrian, Theo van Doesburg, Marcel Dushamp, Kasimir Malewitsch are briefly discussed. Since the works have the traces of bird's eye view in which the architecture project, some architect-painters have been discussed broadly. The works of Friedenrich Hundertwasser, M.C.Escher and Erol Akyavaş have been choosen as examples widely. Furtermore, some part of effective explanations in which the book of Karel Tomei's Luncht Beeldende Kunst have been transferred to this study. The study, in the scope of a report of the works of art, has been established in accordance with both in explanations mentioned before and artist paints of view about place, object and time. The speacs in the pairings realezed with the bird's eye view appear to be an important element. Moreover as altitude increases colors have spreaded in surface of painting by loosing their sharp lines. In this study as the paint of view changed also the meanings of images chanced and these images have had under taken new meanings and functions.