Temporomandibular eklem rahatsızlıklarında kullanılan kraniomandibular indeksin tarafımızdan modifiye edilmiş şeklinin validitesinin, intra-examiner güvenilirliğinin araştırılması
Researching in validity, intra and inter-examiner reliability of craniomandibular index, used to diagnose temporomandibular disorders, which is modified by us
- Tez No: 91416
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK KESKİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Ill ÖZET Amacımız TMR'ın belirtilerininin şiddetini değerlendirmek için KMİ'i detaylandırarak elde ettiğimiz MKMİ'in her bir item için ayrı ayrı geçerliliğini, intra- examiner ve inter-examiner güvenirliliğini araştırmaktı. Hasta grubumuz 56, kontrol grubumuz 19 kişiden oluşmuştur. Güvenirlilikte MKMİ ile intra-examiner ve inter- examiner kabul edilebilir güvenirlilik skorları elde edilmiştir. MKMİ ile daha detaylı ve güvenirilir verilere ulaşılmıştır. MKMİ' in hasta ve kontrol gruplarını ayrımı, test ve tekrar- test sonuçlarının birbirleriyle olan uyum, toplam puanların KMİ ile olan uyumu MKMİ geçerliliğini destekler. Algometrik değerlendirmeyle yapılan kas ve eklem muayenesi hasta ve kontrol grupları arasında daha güçlü bir ayrım sağlamıştır. Araştırmamızda hasta ve kontrol gruplarının ayırmada mandibular hareketlerde kısıtlanma ve fonksiyonda ağrının en etkin kriterler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
112 ABSTRACT Our aim is to investigate the validity and intra and inter-examiner reliability of MCMI which were modified by us from extended of CMI in order to asses for signs and symptoms of TMD. Our study group is consisted of 56 patients and 19 control intra-examiner and inter-examiner reliability was acceptable amongs MKM. Dates of MCMI were gotten in a way of better sensibility and reliability. The validity of MCMI has been supported by the discrimination of patient and control gruops and accordance of test and re-test results. The exam of muscle and joint by assesment of algometry is resulted in better way. The limitation of mandibular movement and pain of function are the most affected criteria in assesment of patients and control groups.