IL-2 ile aktive olmuş, T lenfositlerde class II MHC sunumunun gösterilmesi
Class II MHC expression on IL-2 activated T lymphocites
  1. Tez No: 91417
  2. Yazar: MEHMET KORAY GÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÇARİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET HLA Class I antijenleri geniş bir hücre ve doku dağılımı gösterirken, HLA Class II antijenleri daha sınırlı sayıda hücrelerde bulunur. Örneğin B lenfositler hem Class I, hem Class II antijenlerini bulundururken, dinlenim halindeki T hücreler Class II antijenlerini bulundurmazlar. Değişik uyaranlarla aktive edilen T hücreler Class II antijenlerini bulundurabilr. Bu durum kullanılan uyarana, uyaran ile T hücrelerin inkübasyon süresine bağlıdır. Çalışmada, 250 mcg, 500mcg, 1000 mcg/ml dozlarında rh IL-2 dozları ile inkübe edilen lenfositlerde Class II ekspresyonunu yapan optimal IL-2 miktarının 500mcg ve inkübasyon süresinin 4 gün olduğu gösterilmiştir. Diğer taraftan kemik iliği naklinde alıcı ve verici arasındaki uyumu göstermek için yapılan MLC testinde alıcı ve vericinin lenfositierinin karşılaştmlması sonucu elde edilen supernatant kullanılarak aynı uyarım sağlanmaya çahşılmıştir. Ancak birbirleri arasında akrabalık bulunan alıcı ve vericilere ait süpematantiar beklenen Class II uyarımını yapmamıştır. 5 günlük bir süreye ihtiyaç duyan MLC testine alternatif bir yöntem de olabileceği düşüncesi ile T lenfositlerde Class n antijen ekspresyonunun anlamlık değeri yalnızca donörlerin lenfositleri kullanılarak elde edilen süpematantlarda da araştırılmıştır. Uygunsuz bireylere ait süpematantlarm anlamlı düzey HLA Class II antijen ekspresyonu yaptığı saptanmış olmasına rağmen ilk günde bu ekspresyonun yeterli düzeyde ortaya çıkanlamaması, süpernatantta bulunduğu varsayılan sitokinlerin gerekli T lenfosit uyaran yapacak 86seviyeye ulaşmadığını düşündünnüştür. Ancak daha sonraki inkübasyon dönemlerinde anlamlı Class II ekspresyon artışı saptanmıştır. MLC testine bir alternatiften bahsedebilmek için bu anlamlı sonuçların 4 günden daha kısa inkübasyon dönemlerinde de alındığının gösterilmesi gerekir. Bu da ayrı bir çalışma konusudur. Daha kısa inkübasyon aralıklarında Class II ekspresyonu incelenebilirse ve ilgili süpematantta mevcut olan sitokinlerin düzeyi eş zamanlı immunoassay yöntemleri ile gösterilebilirse, sonuçlar hem MLC konusundaki bilgilerimize ışık tutacak, hem de ikincil bir yöntemle MLC sonucunun teyidi mümkün olabilecektir. 87
Özet (Çeviri)
SUMMARY While HLA Class I antigens shows a wide tissue and cell distribution, HLA Class II antigens are expressed on the surfaces of limited number of cells. For example, B cells exprenses both Class I and Class II antigens in resting period. However, T cells, on resting state, do not express Class II antigens. When activated by differrent stimulators, T cells may express class II antigene on their cell surfaces. The magnitude of the expression depends on the selected stimulators and the incubation periods of them with T cells. In this study, the optimal IL-2 level, which causes maximal Class II expression on the cell surfaces of lymphocites when 250mcg, 500mcg and r000mcg/ml IL-2 is added and incubated for 1 days, 4 days, 7 days, 10 days to 12 different lymphocytes, is found as 500 meg and the optimal incubation period, as 4 days. Additionally similar stimulation are provided to T lymphocytes by supernatants of different subjects' lymphocyte mixteres. These subjects were healthy donors and recipients for bone marrow transplantation. Supernatants are prepared during MLC testing. Results did not indicate a significant increase on Class II expression. On the other hand, when different lymphocytes from 3 healthy donors are mixed alternatively, Class II expression are increased on 12 different lymphocyte cultures in about all incubation period. Detection of Class II antijen on lympocytes, especially on T cells would be an alternative method to MLC testing which needs 5 days for final 88result, if significant Class II antijen expression is obtained within shorter incubation periods. Although, significant HLA Class II antijen expression is noted on lympocytes stimulated by supernatants of the different donors' lymphocyte mixtures, this expression is not detected within 1st day. Any alternative method to MLC should give a positive response shorter than 4 days. When concentration of any stimulator such as IL-2 is increased from more lower concentrations to higher concentrations and narrow incubation periods are applied, Class II expression would be investigated more properly. Simultaneous detection of cytokine levels in the mentioned supernatants by immunoenzyme assays would give more clear correlations for MLC testing and it would create some simple and quicker alternatives. 89