Hashimoto tiroiditi olan gebelerde gebelik süresince T helper-1, T helper-2 ve T helper-17 ile ilişkili sitokin düzeylerinin seyrinin incelenmesi
Investigation of patterns of T helper-1, T helper-2 and T helper-17 associated cytokines in pregnant patients with hashimoto thyroiditis
  1. Tez No: 311480
  2. Yazar: ÖZLEM TURHAN İYİDİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKSUN AYVAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Giriş ve Amaç: Otoimmün Tiroid Hastalıkları doğurganlık çağındaki kadınlarda sık görülmektedir. Tiroid antikor pozitifliğinin ve hipotiroidinin; tekrarlayan gebelik kayıpları ve infertilite ile ilişkisi gösterilmiştir. Tiroid otoimmünitesi olan olgularda T helper -1 (Th1) ve T helper-2 (Th2) arasındaki dengenin Th1 lehine bozulduğu ve aktive T lenfositlerin uterusta başarılı gebeliği engellediği düşünülmektedir. Bu çalışmadaki amaçlarımız da Hashimoto Tiroiditi (HT) olan gebelerde Th1/Th2 ve Th17 ile ilişkili sitokin düzeylerinin sağlıklı gebelerden farklı olup olmadığını incelemek, gebelik seyrinin bu sitokin düzeylerine etkisini değerlendirmek ve L-Tiroksin (LT4) tedavisinin bu seyire katkısı olup olmadığını araştırmaktır. Ayrıca bu sitokin düzeylerini infertil HT olan olgularda da inceleyerek infertilite patogenezinde tiroid otoimmünitesinin rolü olup olmadığını araştırmaktır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya gebeliğin başında HT tanısı alan ve LT4 tedavisi almayan 20 gebe, gebelikten önce bilinen HT olan 15 gebe ve kontrol grubu olarak , bilinen otoimmün tiroid hastalığı olmayan 19 gebe dahil edildi. Gebe olguların ilk ve ikinci trimestirde tiroid fonksiyon testleri, tiroid otoantikor düzeyleri, Th1/Th2 ve Th17 ile ilişkili sitokin düzeyleri ölçüldü tiroid ultrasonografileri yapıldı. Çalışmaya ayrıca HT olan infertilite nedeni açıklanamayan 21 kadın ve HT olan fertil 18 olgu alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid autoimmunity is common in women during the reproductive years of their lives. There is a relationship between thyroid autommunity and recurrent pregnancy loss and infertility. In pregnant patients with thyroid autoimmunity T helper-1 (Th1)/T helper-2 (Th2) ratio may shift to Th1 type response and these activated T lymphocytes may lead to implantation failure. Aims of this study are to investigate Th1, Th2 and T helper-17 (Th17) associated cytokines such as IL-2, IL-4, IL-6, IL-10, IL-12 and IL-17 in pregnant patients with Hashimoto Thyroiditis (HT), to evaluate the changes of this cytokines with L-thyroxin (LT4) treatment in pregnant state. We also examine these cytokines in patients with infertility and HT to investigate the possible role of thyroid autoimmunity in infertility.Material and method: Twenty pregnant women whom HT was diagnosed in first timester of pregnancy and were not on LT4 treatment, fifteen pregnant women whom HT was known before pregancy and were on LT4 treatmet already and nineteen pregnant patients without thyroid autoimmunity were included in this study. Thyroid funciton tests, thyroid autoantibodies and cytokine levels of pregnant patients were measured at first and second trimester. Twenty one women with HT and infertility of unknown etiology and eighteen fertile women with HT were also included in this study. Thyroid funciton tests, thyroid autoantibodies and cytokine levels of this patients were measured. Serum-free triiodothyronine (FT3), free thyroxine (FT4), thyroid-stimulating hormone (TSH), autoantibodies against thyroid peroxidase (anti-TPO), autoantibodies against thyroglobulin (anti-Tg) levels were measured using a chemiluminecent, immunometric method, and cytokine levels were measured using ELISA.Results: In pregnant patients, whom was diagnosed HT in first trimester of pregnacy,serum IL-2 level was significantly higher than control group.