Psoriasis hastalarında, deri, tırnak ve eklem tutulumu ile IL-10 ve IL-22 seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between IL-10 and IL-22 levels and skin, nail and joint involvement in psoriasis patients
- Tez No: 914177
- Danışmanlar: PROF. DR. SELMA EMRE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Amaç: Psoriasis, toplumun yaklaşık %2'sini etkileyen, kronik, T hücreleri ile ilişkili ve enflamatuvar bir bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkta Th1 ve Th17 lenfositlerinin ekspresyonunda artış, buna karşılık Th2 ve Treg hücrelerinin ekspresyonunda azalma görülür. IL-10, Th2 ve Treg hücreleri tarafından üretilen önemli bir bağışıklık baskılayıcı sitokindir ve IL-10'un göreceli eksikliği psoriasisin patogenezinde rol oynayabilir. IL-10 ailesinin bir başka üyesi olan IL-22'nin sağlıklı bireylerle karşılaştırıldığında psoriasis hastalarında serum ve psöriyatik lezyonlarda ekspresyonunun yükseldiği gösterilmiştir. T hücreleri ve sitokinlerin psoriasisteki rolleri iyi belgelenmiş olmasına rağmen IL-10 ve IL-22'nin etkileri yeterince incelenmemiştir. Bu araştırma ile psoriasis hastalarında daha önce yeterince çalışılmamış IL-10 ve IL-22 düzeylerinin hastalık ile ilişkisi incelenmiştir ve bu interlökinlerin eklem ve tırnak tutulumu gibi deri dışı tutulumu olan hastalarda farklılık gösterip göstermediği değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma klinik ve kesitsel bir vaka-kontrol araştırmasıdır. Çalışmada elde edilen bulgular, SPSS versiyon 15 yazılımı kullanılarak istatiksel analizi yapıldı. Araştırmaya, tanısı klinik ve/veya hisyopatolojik olarak konulmuş olan 18-75 yaş arası, 106 psoriasis hastası alındı. Hastalar daha sonra kendi aralarında tırnak ve eklem tutulumu olanlar ve sadece deri tutulumu olanlar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Kronik kalp, böbrek, nörolojik, romatolojik, onkolojik, psikiyatrik hastalığı olanlar, gebe olanlar, 18 yaşından küçük bireyler araştırmaya dahil edilmedi. Bulgular: Hasta ve kontrol grubunun IL-10 değerleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık vardı (
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic, T-cell-associated, inflammatory immune system disease affecting approximately 2% of the population. In this disease, there is increased expression of Th1 and Th17 lymphocytes and decreased expression of Th2 and Treg cells. IL-10 is an important immunosuppressive cytokine produced by Th2 and Treg cells and the relative deficiency of IL-10 may play a role in the pathogenesis of psoriasis. IL-22, another member of the IL-10 family, has been shown to have increased expression in serum and psoriatic lesions in psoriasis patients compared to healthy individuals. Although the roles of T cells and cytokines in psoriasis are well documented, the effects of IL-10 and IL-22 have not been sufficiently investigated. In this study, we investigated the relationship between IL-10 and IL-22 levels, which have not been adequately studied in psoriasis patients, and evaluated whether these interleukins differ in patients with extra cutaneous involvement such as joint and nail involvement. Materials and Methods: The study was a clinical and cross-sectional case-control study. The findings obtained in the study were statistically analysed using SPSS version 15 software. The study included 106 psoriasis patients aged 18-75 years with clinically and/or myopathologically diagnosed psoriasis. The patients were then divided into two groups: those with nail and joint involvement and those with skin involvement only. Patients with chronic cardiac, renal, neurological, rheumatological, oncological, psychiatric diseases, pregnant women, and individuals younger than 18 years of age were not included in the study. Results: There was a statistically significant difference between the IL-10 values of the patient and control groups (