Okul öncesi STEM mesleki gelişim programının öğretmenler, çocuklar ve ailelere yansımaları
Reflections of the early childhood STEM professional development program on teachers, children and families
  1. Tez No: 914178
  2. Yazar: NEFİSE ÖZOK BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Araştırmada okul öncesi öğretmenleri ile okul temelli mesleki öğrenme topluluğunun oluşturulması, bu topluluğun STEM eğitimine yönelik yeterliliklerini desteklemek için mentörlük temelli mesleki gelişim programının geliştirilmesi ve programın öğretmenler, çocuklar ve ailelere yansımalarının belirlenmesi amaçlanmıştır. İş birliği temelli eylem araştırması modelinin kullanıldığı araştırmada ilk olarak ihtiyaç analizi kapsamında 12 okul öncesi öğretmeniyle odak grup görüşmesi gerçekleştirilmiştir. İkinci aşamada beş okul öncesi öğretmeniyle okul temelli mesleki öğrenme topluluğu oluşturulmuş, bu öğretmenlerin sınıflarındaki 54 çocuk ve ailesi sürece dahil edilmiştir. Öğretmenlere STEM'e yönelik eğitimler verilmiş ve mentörlük desteği sunulmuştur. Mesleki gelişim programının yansımalarının belirlenebilmesi için görüşme, gözlem, yansıtıcı günlük, ölçek ve çocuk ürünleri aracılığıyla veriler toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmenlerin STEM eğitimine ilişkin farkındalıkları, bilgileri ve becerilerinin arttığı görülmüştür. Ayrıca yapılandırmacı eğitim yaklaşımına uygun eğitim ortamı oluşturma, rehber rolünde olma, çocukların aktif katılımını sağlama, çocuklarla iletişim kurma, çocukları tanıma ve değerlendirme, sınıf yönetimi, ailelerle ve meslektaşlarla iş birliği içerisinde olma, mesleki gelişimini devam ettirmeye ilişkin becerilerinin geliştiği gözlenmiştir. Çocukların ise STEM disiplinlerine ilişkin ilgileri ve bilgilerinin arttığı, 21. yüzyıl becerileri, STEM okuryazarlığı ve gelişim alanlarının desteklendiği belirlenmiştir. Son olarak ailelerin STEM eğitimine yönelik farkındalıkları ve bilgilerinin, aile ve çocuk etkileşiminin, okul ve aile arasındaki iş birliğinin arttığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to create a school-based professional learning community with preschool teachers, to develop a mentoring-based professional development program to support the competencies of this community for STEM education, and to determine the reflections of the program on teachers, children and families. In the study, in which the collaboration-based action research model was used, firstly, focus group interviews were conducted with 12 preschool teachers within the scope of needs analysis. In the second stage, a school-based professional learning community was formed with five preschool teachers, and 54 children and their families were included in the process. These teachers were provided with trainings on STEM education and mentoring support. In order to determine the reflections of the professional development program, data were collected through interviews, observations, reflective diaries, scales and children's products. The results showed that teachers' awareness, knowledge and skills regarding STEM education increased. In addition, it was observed that their skills in creating an educational environment in accordance with the constructivist education approach, acting as a guide, ensuring the active participation of children, communicating with children, recognizing and evaluating children, classroom management, cooperating with families and colleagues, and continuing their professional development were improved. Besides, it was determined that children's interest and knowledge in STEM disciplines increased, and their 21st century skills, STEM literacy and development areas were supported. Finally, it was concluded that families' awareness and knowledge of STEM education, family-child interaction, and school-family cooperation increased.