Psoriasis vulgaris hastalarında zor alan yönetiminde sistemik tedavilerin retrospektif karşılaştırılması
Retrospective comparison of systemic treatments in the management of difficult areas in patients with psoriasis vulgaris
  1. Tez No: 962756
  2. Yazar: FAYSAL KESKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARZU FERHATOSMANOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Psoriasis, her yaşta ortaya çıkabilen, dünya genelinde yaygın olarak görülen ve bireyler ile toplum üzerinde önemli bir sağlık yükü oluşturan kronik, papüloskuamöz bir deri hastalığıdır. Özellikle tırnak, palmoplantar bölge, saçlı deri ve genital bölge gibi zor alanlardaki psoriatik tutulum, hastaların yaşam kalitesini belirgin şekilde olumsuz etkilemektedir. Bu retrospektif çalışmada, zor bölge tutulumu olan psoriasis vulgaris tanılı hastaların farklı sistemik tedavi seçeneklerine verdikleri yanıtların değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız, 01.10.2023–31.10.2024 tarihleri arasında Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları Anabilim Dalı'nda retrospektif olarak değerlendirilen, zor bölgelerde (skalp, tırnak, genital ve palmoplantar) tutulum gösteren ve çeşitli psoriasis vulgaris tedavileri almış olan hastalar yer aldı. Sistemden L40.0 (psoriasis vulgaris) ve L40.9 (Psoriasis tanımlanmamış) ICD kodları tarandı. Toplam 1605 hasta tespit edildi ve verileri tam olup zor alan tutulumu olan 267 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların kullandıkları sistemik tedavilerin (metotreksat, sekukinumab, iksekizumab, risankizumab ve guselkumab) retrospektif olarak 0, 4, 12 ve 24. haftadaki etkinlikleri retrospektif alınan notlardan Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PASİ), Dermatolojik Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ), Tırnak Psoriasis Şiddet İndeksi (NAPSİ), palmoplantar, genital ve saçlı deri tutulumu için Doktorun Global Değerlendirmesi (DGD) skorları not alınarak veri formuna kaydedildi. Hastane kayıtlarından hastaların deri, tırnak ve saç bulguları, hastaların yaş, cinsiyet, kilo, boy, alışkanlıklar (sigara ve alkol), eğitim durumları, medeni hal, hastalık başlangıç yaşı, hastalık süresi, aile öyküsü, eklem tutulumu, eritrodermi atak öyküsü, önceden aldıkları topikal ve sistemik tedaviler, fototerapi öyküsü veri formuna kaydedildi. Bulgular: Çalışmaya yaşları 9 ile 85 arasında değişen 267 psoriasis vulgaris tanılı hasta dahil edildi. Hastaların 141'i (%52.8) erkek, 126'sı (%47.2) kadındı. Ortalama yaş 40.8±14 idi. VKİ ortalaması 28.7±5.8 olup, hastaların 105'i (%39.3) fazla kilolu, 97'si (%36.3) obezdi. Hastalık başlangıç yaşı ortalama 28.9±15.9 yıl, hastalık süresi ise 145±131.7 aydı. En sık görülen zor alan tutulumları; skalp tutulumu 205 hasta (%76.8), tırnak tutulumu 136 hasta (%50.9), genital tutulumu 104 hasta (%39.0) ve palmoplantar tutulumu 93 hasta (%34.8) idi.
Özet (Çeviri)
Objective:Psoriasis is a chronic, papulosquamous skin disease that can occur at any age, is commonly seen worldwide, and poses a significant health burden on both individuals and society. Especially in difficult-to-treat areas such as the nails, palmoplantar region, scalp, and genital area, psoriatic involvement can severely impair patients' quality of life. This retrospective study aimed to evaluate the responses of psoriasis vulgaris patients with difficult area involvement to various systemic treatment options. Materials and Methods: This study included patients who were retrospectively evaluated between October 1, 2023, and October 31, 2024, at the Department of Dermatology and Venereology, Faculty of Medicine, Karadeniz Technical University. Patients who had involvement of difficult areas (scalp, nails, genital, and palmoplantar) and received systemic treatment for psoriasis vulgaris were included. ICD codes L40.0 (psoriasis vulgaris) and L40.9 (unspecified psoriasis) were screened in the hospital system. A total of 1,605 patients were identified, and 267 patients with complete data and difficult area involvement were included in the study. The systemic treatments received (methotrexate, secukinumab, ixekizumab, risankizumab, and guselkumab) were evaluated retrospectively at weeks 0, 4, 12, and 24. Treatment effectiveness was assessed using Psoriasis Area and Severity Index (PASI), Dermatology Life Quality Index (DLQI), Nail Psoriasis Severity Index (NAPSI), and Physician's Global Assessment (PGA) scores for scalp, genital, and palmoplantar involvement. Additionally, data on skin, nail, and scalp findings, age, gender, height, weight, smoking/alcohol use, education level, marital status, age at disease onset, disease duration, family history, joint involvement, history of erythroderma, previous topical and systemic treatments, and phototherapy history were recorded. Results: A total of 267 patients aged between 9 and 85 years with psoriasis vulgaris were included. Among them, 141 (52.8%) were male and 126 (47.2%) were female. The mean age was 40.8±14. The mean BMI was 28.7±5.8; 105 (39.3%) were overweight and 97 (36.3%) were obese. The mean age of disease onset was 28.9±15.9 years, and the mean disease duration was 145±131.7 months. The most frequent difficult area involvements were scalp in 205 patients (76.8%), nails in 136 (50.9%), genital area in 104 (39.0%), and palmoplantar region in 93 (34.8%).