Sistemik konvansiyonel ve/veya biyolojik ajan tedavisi alan 65 yaş ve üzeri orta-şiddetli psöriasis hastalarının demografik özellikleri ve tedavi yanıtlarının değerlendirilmesi
Evaluation of demographic characteristics and treatment response of moderate-to-severe psoriasis patients aged 65 years and older receiving systemic conventional and/or biological agent therapy
- Tez No: 862799
- Danışmanlar: DR. ZEYNEP TOPKARCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Psoriasis sıklıkla deri ve eklem tutulumu ile seyreden sistemik inflamasyonun da eşlik ettiği kronik inflamatuvar bir hastalıktır. Her yaşta görülebilmekte olup genetik zemini olan kişilerde tetikleyici faktörler ile birlikte ortaya çıktığı düşünülmektedir. Psoriasis hastalarının %10'unun 65 yaş üzerinde olduğu düşünülmektedir. Şiddetli tutulumu olan ileri yaştaki psörasis hastalarında topikal tedavi yeterli olmamakta, çoğu hastada çoklu ilaç kullanımı ve ek hastalıklar nedeniyle sistemik tedaviden kaçınılmaktadır. Bu çalışmada Psoriasis polikliniğimizden takip edilen 65 yaş üzeri sistemik tedavi alan psoriasis hastalarının tedavi yanıtlarının ve ilaç yan etkilerinin değerlendirmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Ocak 2015-Şubat 2023 tarihleri arasında Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psoriasis polikliniğinde takipli olup en az 12 ay süreyle aynı sistemik konvansiyonel ve/veya biyolojik ajan tedavisi alan psoriasis tanılı 112 hasta dahil edilmiştir. Hastalara ait cinsiyet (erkek/kadın), yaş (yıl), hastalık başlangıç yaşı (yıl), hastalık süresi (yıl), aile anamnezi (var/yok), eklem tutulumu (var/yok), saçlı deri tutulumu (var/yok), tırnak tutulumu (var/yok), sigara ve alkol kullanımı (var/yok), sağ kalım (ölü/yaşıyor), biyolojik ajan kullanımı (var/yok), Quantiferon-TB Gold test sonucu (pozitif/negatif), psoriasis tipi (plak, püstüler, guttat, palmoplantar, eritrodermik) veriler kaydedildi. Hastalar ek hastalıklar ve önceden kullanılan ilaçlar açısından değerlendirildi. Hastaların önceden kullandığı ve halen kullanmakta olduğu sistemik konvansiyonel ve biyolojik ajan tedavileri kaydedildi. Sistemik konvansiyonel ajanlar (asitretin, metotreksat, siklosporin) ve biyolojik ajanlar (TNF-α inhibitörü, IL-17 inhibitörü, IL-12/23 inhibitörü, IL-23 inhibitörü) olarak gruplandırıldı. Hastaların en az 12 ay boyunca ve en son kullandığı tedavi kaydedilerek bu tedavi süresince başlangıç, 12.hafta, 24.hafta ve 52.hafta PAŞİ değerleri belirlendi. Hastaların aktif ilaç kullanımı (var/yok) belirlendi. Hastaların önceden kullanmış olduğu sistemik tedaviler ilaç etken maddesine göre gruplandırılarak o ilaca ait ilaç kullanım süresi (ay) ve ilaç kesildi ise ilacın kesilme nedenleri belirlendi. Bu nedenler etkisizlik (primer ve sekonder), takipsizlik/hasta isteği, iyileşme, advers olay gelişmesi, ölüm olarak gruplandırıldı. Bulgular: Çalışmaya 58 (%51,79) kadın, 54 (%48,21) erkek olmak üzere toplamda 112 kişi dahil edilmiştir. En sık görülen psoriasis tipi %81,25 (n=91) ile plak psoriasis idi. Hastaların 42'sinde (%37,5) eklem tutulumu, 82'sinde (%73,21) saçlı deri tutulumu, 66'sında (%58,93) tırnak tutulumu mevcuttu. Hastaların 37'sinde (%33,04) ailede psoriasis öyküsü mevcuttu. Hastalık başlangıç yaşı 48,09±16,9 (ort±ss) olarak saptandı. Hastalık süresi ise 23,44±16,53 (ort±ss) yıl olarak saptandı. İlaç etken maddeleri arasında başlangıç PAŞİ, 12.Haftada PAŞİ, 24.Haftada PAŞİ ve 52.Haftada PAŞİ ortalamaları karşılaştırılmıştır ve asitretin kullananların diğer tedavilere göre 12., 24. Ve 52.hafta PAŞİ ortalaması daha yüksek saptanmıştır. Sistemik konvansiyonel ve Biyolojik ajan tedavi grupları arasında PAŞİ ortalamaları karşılaştırılmıştır. Sistemik konvansiyonel tedavide başlangıç PAŞİ ortalaması, Biyolojik ajan tedavisine göre daha düşük saptanmış olup, 12. 24. Ve 52.hafta PAŞİ ortalamaları daha yüksek saptanmıştır. IL-17 inhibitörlerinin tamamının 12.haftada PAŞİ75 yanıtına ulaşması ve 12.hafta PAŞİ ortalaması en düşük ilaç olması dikkat çekmektedir. Hastaların %81,93'ünde (n=195) çeşitli nedenlerden dolayı ilaç kesilmiş olup, %18,07'si (n=43) hala tedaviye devam etmektedir. Hastaların en sık tedaviyi bırakma nedeni %34,87 (n=83) ile ilaç etkisizliği olarak saptanmıştır. Hastaların %28,98'inde (n=58) ilacı bırakmaya neden olan advers olay gelişmiştir. Hastalarda en sık gözlenen advers olay %6,30 (n=15) ile karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma olarak saptanmıştır. Advers olay gelişmesi sistemik konvansiyonel tedavilerde %34,64 (n=53) oranında saptanmış olup, bu oran biyolojik ajan tedavilerinde %18,83 (n=16) olarak saptanmıştır. IL-17 inhibitörleri ile advers olay gelişmemesi dikkat çekicidir Biyolojik ajan tedavisi kullanan hastaların ilaçta kalım süresi (ay) ortalaması, sistemik konvansiyonel tedavi olanlara göre daha yüksek saptanmıştır. Sonuç: Çalışmamızda 65 yaş üzeri psoriasis hastalarının çoğunlukla geç başlangıçlı psoriasis ile uyumlu olduğu, kadın erkek oranının eşit olduğu, en sık görülen psoriasis tipinin plak psoriasis olduğu saptandı. Aile öyküsü olan hastaların hastalık başlangıç yaşının olmayanlara göre daha düşük olduğu saptandı. Yaşlı psoriasis hastalarında asitretin diğer tedavilerden daha az etkili saptanmış olup biyolojik ajanlardan IL-17 inhibitörlerinin PAŞİ75 yanıtına daha hızlı ulaşması ve diğer tedavilere oranla advers olay gelişiminin az olması dikkat çekmektedir. Sonuç olarak, çalışmamızda yaşlı psoriasis hastalarında biyolojik ajan tedavilerinin daha etkin ve güvenilir olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Psoriasis is a chronic inflammatory disease characterised by skin and joint involvement and accompanied by systemic inflammation. It can be seen at any age and is thought to occur with triggering factors in people with a genetic background. It is thought that 10% of psoriasis patients are over 65 years of age. In elderly psoriasis patients with severe involvement, topical treatment is not sufficient and systemic treatment is avoided in most patients due to multiple drug use and comorbidities. In this study, we aimed to evaluate the treatment responses and drug side effects of psoriasis patients over 65 years of age who received systemic treatment in our psoriasis outpatient clinic. Materials and Methods: The study included 112 patients diagnosed with psoriasis who were followed up in the Psoriasis Outpatient Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital between January 2015 and February 2023 and received the same systemic conventional and/or biological agent treatment for at least 12 months. Gender (male/female), age (years), age at disease onset (years), disease duration (years), family history (present/absent), joint involvement (present/absent), scalp involvement (present/absent), nail involvement (present/absent), Data on smoking and alcohol use (present/absent), survival (dead/living), use of biological agents (present/absent), Quantiferon-TB Gold test result (positive/negative), type of psoriasis (plaque, pustular, guttate, palmoplantar, erythrodermic) were recorded. Patients were evaluated in terms of comorbidities and previously used medications. Previous and current systemic conventional and biological agent treatments were recorded. Systemic conventional agents (Acitretin, Methotrexate, Cyclosporine) and Biological agents (TNF-α inhibitor, IL-17 inhibitor, IL-12/23 inhibitor, IL-23 inhibitor) were grouped. The last treatment used by the patients for at least 12 months was recorded and baseline, week 12, week 24 and week 52 PASI values were determined during this treatment. Active drug use (present/absent) of the patients was determined. The systemic treatments previously used by the patients were grouped according to the active ingredient of the drug and the duration (months) of drug use for that drug and the reasons for discontinuation of the drug were determined. These reasons were grouped as Ineffectiveness (Primary and Secondary), Non-compliance/Patient request, Recovery, Adverse Event development, Death. Results: A total of 112 people, 58 (51.79%) females and 54 (48.21%) males, were included in the study. The most common type of psoriasis was plaque psoriasis with 81.25% (n=91). Joint involvement was present in 42 patients (37.5%), scalp involvement in 82 patients (73.21%) and nail involvement in 66 patients (58.93%). There was a family history of psoriasis in 37 patients (33.04%). The age at disease onset was 48.09±16.9 (mean±ss). The duration of the disease was 23.44±16.53 (mean±ss) years. Baseline PASI, PASI at 12th week, PASI at 24th week and PASI at 52nd week were compared between the active ingredients and it was found that acitretin had higher mean PASI at 12th, 24th and 52nd week compared to other active ingredients. PASI averages were compared between systemic conventional and biological agent treatment groups. The mean baseline PASI was lower in systemic conventional treatment compared to biological agent treatment, and the mean PASI was higher at the 12th, 24th and 52nd weeks. It is noteworthy that all IL-17 inhibitors reached PASI75 response at week 12 and the mean PASI at week 12 was the lowest. Medication was discontinued in 81.93% (n=195) of the patients for various reasons and 18.07% (n=43) were still continuing treatment. The most common reason for discontinuation was drug ineffectiveness with 34.87% (n=83). Adverse events leading to discontinuation developed in 28.98% (n=58) of the patients. The most common adverse event was deterioration in liver function tests with 6.30% (n=15). The rate of adverse events was 34.64% (n=53) in systemic conventional treatments and 18.83% (n=16) in biological agent treatments. It is noteworthy that no adverse event developed with IL-17 inhibitors. The mean duration of drug use (months) of patients using biological agent treatment was found to be higher than that of patients receiving systemic conventional treatment. Conclusion: Patients over 65 years of age were mostly compatible with late-onset psoriasis, the ratio of men and women was equal, and the most common type of psoriasis was plaque psoriasis. It was found that the age of onset of the disease was lower in patients with a family history compared to those without a family history. Acitretin was found to be less effective than other treatments in elderly psoriasis patients. It is noteworthy that IL-17 inhibitors, one of the biological agents, reach PASI75 response faster and have less adverse event development compared to other treatments. Biological agent treatments were found to be both more effective and safer in elderly psoriasis patients.