2000 sonrası Türk romanında büyülü gerçekçilik
Magical realism in Turkish novel after 2000
- Tez No: 914244
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Büyülü gerçekçilik, yirminci yüzyılın ilk dönemlerinde Avrupa'da ortaya çıkar ve günümüze değin pek çok sanat dalında yer edinir. Edebiyat alanındaki varlığı Latin Amerikalı yazarlar aracılığıyla gerçekleşir. Büyülü gerçekçiliğin ifade ortamının Latin Amerika toplumu ve tarihiyle olan uyumu bölgedeki yazarların bu anlatı tarzını tercih edilmesine yol açar. Sonuç olarak büyülü gerçekçilik, Latin Amerika edebiyatında ses getirerek evrensel bir sanat akımı hâline gelir. Türk edebiyatındaki ilk örnekleri Nazlı Eray ve Latife Tekin gibi isimlerle verilen büyülü gerçekçilik, 1980'lerden günümüze yazarlar, okurlar ve araştırmacılar tarafından giderek artan bir rağbete sahiptir. Türk edebiyatındaki gelişiminden hareketle çalışmanın birinci bölümünde büyülü gerçekçilik kavramının kökeni, dünya ve Türk edebiyatındaki tarihsel gelişimi, tanımı ve özellikleri, yakın anlatı türleriyle olan ilişkisine değinilmiştir. Büyülü gerçekçiliğe ilişkin yapılan teorik çalışmalar dikkate alınarak 2000 yılı sonrası Türk edebiyatındaki eserlerin incelenmesi çalışmanın ikinci bölümünü oluşturmaktadır. İkinci bölümde 2000 yılı sonrası Türk edebiyatında kaleme alınmış eserlerden Nazlı Eray'ın Kayıp Gölgeler Kenti; Kaan Murat Yanık'ın Dünyasızlar ile Sular Üstünde Gökler Altında; Burhan Sönmez'in Kuzey; Fuat Sevimay'ın Kapalıçarşı; Mine Söğüt'ün Kırmızı Zaman; Sema Kaygusuz'un Yere Düşen Dualar romanları incelenerek büyülü gerçekçiliğin Türk edebiyatındaki yorumu ve yeri ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Magical realism emerged in Europe in the early part of the twentieth century and has found a place in many branches of art today. Its presence in literature was realised through Latin American writers. The compatibility of magical realism's expressive environment with Latin American society and history leads writers in the region to prefer this narrative style. As a result, magical realism becomes a universal art movement by making an impact in Latin American literature. Magical realism, whose first examples in Turkish literature were given by names such as Nazlı Eray and Latife Tekin, has been increasingly popular among writers, readers and researchers since the 1980s. Based on its development in Turkish literature, in the first part of the study, the origin of the concept of magical realism, its historical development in world and Turkish literature, its definition and characteristics, and its relationship with similar narrative genres are discussed. Considering the theoretical studies on magical realism, the second part of the study consists of analysing the works in Turkish literature after 2000. In the second part, Nazlı Eray's Kayıp Gölgeler Kenti; Kaan Murat Yanık's Dünyasızlar and Sular Üstünde Gökler Altında; Burhan Sönmez's Kuzey; Fuat Sevimay's Kapalıçarşı; Mine Söğüts Kırmızı Zaman; Sema Kaygusuz's Yere Düşen Dualar are analyzed to reveal the interpretation and place of magical realism in Turkish literature.