Türkçe dersinde verilen ev ödevleri hakkında öğretmen, öğrenci ve veli görüşleri (1.-4.sınıflar)
Perspectives of teachers, students, and parents on homework assigned in primary Turkish classes (Grades 1-4)
- Tez No: 914249
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZUHAL ÇELİKTÜRK SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ev ödevi, eğitim sürecinin önemli bir bileşeni olarak öğrencilere sınıf dışında öğrenme fırsatları sunan ve onların bireysel çalışma alışkanlıklarını geliştirmeyi amaçlayan bir uygulamadır. Ev ödevlerinin amacı, öğrencilere sınıfta öğrendikleri konuları pekiştirme, yeni bilgileri keşfetme ve öz disiplin becerilerini geliştirme olanağı sağlamaktır. Çalışmanın amacı, ilkokul düzeyinde Türkçe dersi için verilen ev ödevlerine yönelik sınıf öğretmeni, ilkokul öğrencileri ve öğrenci velilerinin görüşlerini belirlemektir. Bu çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması desenine uygun olarak yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Burdur il merkezindeki devlet ilkokullarının 1, 2, 3 ve 4. sınıf öğretmenleri, ilkokul öğrencileri ve öğrencilerin velileri içerisinden amaçlı örnekleme yoluyla seçilen katılımcılar oluşturmaktadır. Bu kapsamda, 15 sınıf öğretmeni, 15 ilkokul öğrencisi ve 15 öğrenci velisi çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmanın verileri yarı yapılandırılmış görüşme formları ile toplanmış ve içerik analizi yöntemiyle değerlendirilmiştir. Çalışmada, sınıf öğretmenlerinin ödevlerin yazma, dil bilgisi, okuma ve anlama becerilerini pekiştirmeyi amaçladığını göstermektedir. Sınıf öğretmenleri genellikle yazma, dil bilgisi ve okuma-anlama ödevlerine odaklanmakta, ödevlerin öğrenci seviyesine uygun, anlaşılır ve motivasyonu artırıcı olmasına önem vermektedir. Ayrıca kısa ve orta süreli ödevler tercih edilmekte, uzun süreli ödevler ise belirli durumlarda kullanılmaktadır. Sınıf öğretmenleri ev ödevlerinin eğlenceli ve dinlendirici olmasına dikkat etmekte, ödevlerin öğrenci sağlığına uygun olmasına ve motivasyonu artırmaya yönelik olmasına dikkat etmektedirler. Bu süreçte velilerle işbirliğine önem vermektedirler. İlkokul öğrencileri, yazma, okuma, fotokopi, test ve boşluk doldurma gibi çeşitli ödev türleriyle karşılaştıklarını ifade etmişlerdir. Öğrenciler ödev yaparken ödevleri bazen anlamakta ve yapmakta zorlandıklarını ve yorgunluk hissettiklerini belirtmişlerdir. Buna rağmen, ödevlerin genel olarak öğretici ve geliştirici olduğunu vurgulamışlardır. Öğrenci velileri ise ödevlerin çeşitliliği ve kalitesini olumlu değerlendirmekte, çocukların dil becerilerini geliştirdiğini ifade etmektedirler. Ancak, ödevlerin sıklığı ve süresi konusunda farklı görüşler öne çıkmakta ve ödevlerin bireysel ihtiyaçlara uygun hale getirilmesi gerektiği belirtilmektedirler. Veliler, ödev sürecine aktif katılımın kendilerine mutluluk verdiğini, ancak zaman kısıtlamalarının süreci olumsuz etkileyebileceğini dile getirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Homework is a significant component of the educational process. It offers students opportunities for learning outside the classroom while aiming to develop their independent study habits. The primary purpose of homework is to help students reinforce classroom learning, explore new knowledge, and enhance their self-discipline skills. This study seeks to explore the perspectives of primary school teachers, students, and parents regarding homework assigned in Turkish classes. The research employs a qualitative case study design. The study sample includes participants selected through purposive sampling from state primary schools in the Burdur city center during the 2021-2022 academic year. The participants consist of 15 classroom teachers, 15 primary school students, and 15 parents. Data were collected through semi-structured interview forms and analyzed using content analysis. The findings indicate that teachers aim to use homework to reinforce writing, grammar, reading, and comprehension skills. Teachers tend to focus on writing, grammar, and reading-comprehension tasks by emphasizing that assignments should be level-appropriate, comprehensible, and motivating. They prefer short to medium-term homework and utilize long-term assignments only in specific cases. Teachers also strive to make homework enjoyable and stress-relieving by ensuring that it not only aligns with students' well-being but also fosters motivation. Collaboration with parents is also deemed essential in this process. Primary school students reported encountering various types of homework, including writing, reading, photocopies, tests, and fill-in-the-blank exercises. While some students noted difficulties in understanding and completing assignments and expressed feelings of fatigue, they also acknowledged that homework is generally educational and developmental. Parents evaluated the variety and quality of assignments positively by stating that these tasks contribute to their children's language development. However, differing opinions emerged regarding the frequency and duration of homework, with some suggesting that assignments should be tailored to individual needs. Parents expressed satisfaction in actively participating in the homework process but noted that time constraints could pose challenges.