Lise öğrencilerinin küresel yeterlilikleri ile göçmenlere yönelik tutumları arasındaki ilişki
The relationship between high school students' global competence and their attitudes towards immigrants
  1. Tez No: 914250
  2. Yazar: ŞERİFE ÖZLEM KOÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKBER TOMUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Göç olarak adlandırılan, gönüllü ya da zorunlu, farklı nedenlerle yapılan yer değiştirmelerde,“ev sahibi”ve“yeni gelen”toplumun uyum içinde yaşayabilmeleri için küresel yeterliliklerinin olması gerekir. OECD tarafından PISA 2018 kapsamında küresel yeterlilik alanına yer vermiş ancak Türkiye yapılan bu değerlendirmeye dahil olmamış, dolayısıyla 15 yaş grubu lise öğrencilerinin küresel yeterlilik düzeyleri üzerinde çalışılmamıştır. Yapılan araştırmalar incelendiğinde, göçmenlere yönelik tutum çalışmalarının, ortaokul veya üniversite öğrencileriyle ya da yetişkin gruplarla yapıldığı görülmektedir. Lise öğrencilerinin tutumlarının değerlendirilmemiş olması bu araştırmayı gerekli kılmıştır. Bu araştırma lise öğrencilerinin küresel yeterlilikleri ile göçmenlere yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçladığından nicel araştırma olan ilişkisel tarama modelindedir. Araştırmanın evrenini Samsun İli İlkadım İlçesi'ndeki 2022-2023 Eğitim Öğretim yılı içinde örgün eğitim veren farklı türdeki liselerde eğitim gören, 9, 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu ve lise öğrencilerinin küresel yeterlilikleri ile göçmenlere yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi değerlendirme ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, cinsiyetlerinin, göçmenlerle iletişim halinde olmalarının, ebeveynlerin eğitim düzeylerinin ve gelecekte yurt dışında çalışma niyetlerinin olmasının göçmenlere yönelik tutumlarına etkisi varken, yaşadıkları yerde göçmen olmasının, yurt dışında yaşayan akrabalarının olmasının ve sosyo-ekonomik durumlarının göçmenlere yönelik tutumlarını etkilemediği, diğer kültürleri öğrenmeye ilgi ve farklı kültürlerden insanlara saygı duyan, kendini küresel sorunlarla ilgili etkin bulan lise öğrencilerinin göçmenlere yönelik daha olumlu tutumlar içinde olduğu görülmüş ancak küresel farkındalık, küresel konulara ilişkin farkındalık ve kültürlerarası iletişim farkındalıklarının göçmenlere yönelik tutumları üzerinde etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Göçmenlerin çok olduğu illerde, gençler üzerinde büyük etkisi olan öğretmenlerin küresel yeterlilikleri ile göçmenlere yönelik tutumları arasındaki ilişki çalışılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Migration, whether voluntary or forced, involves relocation for various reasons, requiring both the“host”and“newcomer”communities to possess global competencies for harmonious coexistence. The OECD included global competency as a focus area in the PISA 2018 framework; however, Turkiye did not participate in this assessment, and consequently, the global competency levels of 15-year-old high school students have not been studied. A review of existing research reveals that studies on attitudes toward immigrants have primarily been conducted with middle school or university students or adult groups. The lack of evaluation of high school students' attitudes highlights the necessity of this research.Since this study aims to determine the relationship between high school students' global competencies and their attitudes towards immigrants, it employs a quantitative research method using a correlational survey model. The study population consists of 9th, 10th, 11th, and 12th-grade students enrolled in various types of formal high schools in İlkadım District of Samsun Province during the 2022–2023 academic year. Data collection tools included a personal information form and a scale designed to evaluate the relationship between high school students' global competencies and their attitudes towards immigrants. The study found that gender, communication with immigrants, parents' educational levels, and intentions to work abroad in the future significantly influenced students' attitudes toward immigrants. However, factors such as the presence of immigrants in their residential area, having relatives living abroad, and socioeconomic status did not affect their attitudes. High school students who showed interest in learning about other cultures, respected individuals from different cultural backgrounds, and considered themselves active in addressing global issues exhibited more positive attitudes toward immigrants. On the other hand, it was determined that global awareness, awareness of global issues, and intercultural communication awareness did not impact students' attitudes toward immigrants. It is recommended that future studies investigate the relationship between the global competencies of teachers, who have a significant influence on young people, and their attitudes toward immigrants, particularly in provinces with high immigrant populations.