İnanarak ait olmadan, inanmadan ait olmaya: Türkiye'deki Müslüman dindarların dinden kopuş deneyimleri
From believing and belonging to belonging without believing: Experiences of religious Müslims in Turkey withdrawing from the religion
  1. Tez No: 914256
  2. Yazar: İSMAİL GÜNHANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ÖZTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Türkiye'deki Müslüman gençler arasında, özellikle son on yılda deizmin yaygınlaştığı, dinden uzaklaşmaların dillendirildiği bir dönemi yaşıyoruz. Fakat çevremizdeki yetişkinler arasında daha önce Müslüman dindar olup dini hassasiyetlerinden bir şekilde kopan ve yeni ontolojik düşünce kimliğini; deist, agnostik, ateist, panteist vs. olarak tanımlayan insanlarla karşılaşıyoruz. Bizi bu araştırmaya sevk eden en önemli nokta, ontolojik(varoluşsal) düşünce evreninde kırılmalar yaşayıp yeni varoluşsal perspektiflere yönelen eski Müslüman dindarların bu sürecini nedensel olarak irdelemek. Nitel araştırmamızın neticesinde bu Müslüman dindar bireylerin dinden kopuşuna neden olan sebepleri iki ana başlık altında toparladık. Bunlar: Harekete geçirici nedenler ve besleyici nedenlerdir. Harekete geçirici nedenler olarak karşımıza şu başlıklar çıktı: Adalet duygusunun zedelenmesi, İslam'ın siyasallaştırılması, İslam'ın ekonomik değere dönüştürülmesi, İslam'ın öznel yorumu ya da cemaatçilik, Müslümanların ahlaki tutumları: Bu tutumları besleyen dini referanslar, İslam coğrafyasının kaotik ortamı. Besleyici nedenler olarak ise şu başlıklar karşımıza çıktı: rasyonel düşüncenin büyü bozumu, sekülerizmin konfor alanı, bilgi otoritesinin anlamsızlaşması ve bilgiye rahat erişim, partikülarizm ve dünyadaki anlam zenginliğiyle yüzleşmek, anlam yetersizliği
Özet (Çeviri)
Especially within the last decade, in Turkey, we are witnessing the spread of Deism and vocalisation of drifting away from the religion amongst the Muslim youth. We also come across older people around us, whom were once practising religious Muslims, now identifying themselves as deist, agnostic, atheist, pantheist etc. The main point of what led us to this investigation is, to understand the journey of these Apostates, from losing their belief to start search for new Ontological perceptions. At the end of our investigation, we categorized the reasons for Apostasy of Muslims under two titles. These are; Motivating reasons, Justifying reasons Main headings of the motivating reasons are; Disappearance of the justice, Politicising of Islam, marketization Islam, Religious cultism, Corruption in religious values/morals: Justification of that with religious references, Chaotic Islamic geography Main headings of the justifying reasons are; Turning towards to rational thinking, Comfort zone of Secularism, Easy access to information and less trust in information from the authorities, Particularism and looking beyond, Lack of Otologic understanding.