Ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeyleri ile psikolojik kırılganlık düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between anxiety levels and psychological vulnerability levels of secondary education institutions administrators
- Tez No: 914257
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SAĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırmanın amacı, ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeyleri ile psikolojik kırılganlık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ili Onikişubat ve Dulkadiroğlu merkez ilçelerinde, resmi liselerde görev yapan toplam 869 ortaöğretim kurumu yöneticisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise evrenden“Küme Örnekleme”yöntemiyle belirlenen 280 ortaöğretim kurum yöneticisi oluşturmaktadır. Yapılan araştırmada veri toplama araçları olarak Şahin (2011) tarafından geliştirilen“Yönetici Kaygı Ölçeği”, ve Sinclair ve Watson (1999) tarafından geliştirilen, Akın ve Eker tarafından Türkçeye uyarlanan“Psikolojik Kırılganlık Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmada ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeylerinde ve psikolojik kırılganlık düzeylerinde cinsiyet, hizmet yılı ve öğrenim durumu değişkenlerine göre anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir. Araştırma sonucunda ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Yönetici kaygı ölçeğinin yönetim süreci kaygısı ve iş yükü kaygısı alt boyutunda ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ortaöğretim kurumları yöneticilerinin psikolojik kırılganlıklarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Araştırmada ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeyleri ile psikolojik kırılganlık düzeyleri arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde anlamlı ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca ortaöğretim kurumları yöneticilerinin kaygı düzeyleri, ortaöğretim kurumları yöneticilerinin psikolojik kırılganlık düzeylerini %25,2 oranında yordadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the relationship between the anxiety levels and psychological vulnerability levels of secondary school administrators. The relational screening model was used in the research. The universe of the research consists of a total of 869 secondary school administrators working in public high schools in the central districts of Onikişubat and Dulkadiroğlu in Kahramanmaraş province in the 20232024 academic year. The sample of the research consists of 280 secondary school administrators determined from the universe by the“Cluster Sampling”method. In the research, the“Administrator Anxiety Scale”developed by Şahin (2011) and the“Psychological Fragility Scale”developed by Sinclair and Watson (1999) and adapted to Turkish by Akın and Eker were used as data collection tools. In the research, it was determined that there was no significant difference in the anxiety levels and psychological vulnerability levels of secondary school administrators according to the variables of gender, year of service and educational status. As a result of the research, it was determined that the anxiety levels of secondary school administrators were high. It was concluded that the anxiety levels of secondary school administrators were high in the management process anxiety and workload anxiety sub-dimensions of the administrator anxiety scale. It was determined that the psychological fragility of secondary school administrators was at a moderate level. In the study, it was concluded that there was a positive and moderately significant relationship between the anxiety levels of secondary school administrators and their psychological fragility levels. In addition, the anxiety levels of secondary school administrators explain 25.2% of the psychological vulnerability levels of secondary school administrators.