Milliyetçi Hareket Partisi ve Kahramanmaraş milletvekilleri (1983-2023)
Nationalist Movement Party and Kahramanmaraş members of parliament (1983-2023)
  1. Tez No: 914255
  2. Yazar: BİLAL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Siyasi partiler demokrasinin önemli temsilcileridir. Halklar siyasi partiler aracılığı ile kendi düşünce ve fikirlerinin devlet yönetimlerinde temsil edilmesini sağlarlar. Bu tez çalışmasında, çok partili hayata geçişle birlikte Milliyetçi Hareket Partisinin Türk siyasi hayatına girmesi, partinin kuruluş sürecinden itibaren dönemler içerisinde dönüşümü ve tezin çalışma sahası olan Kahramanmaraş ilinde 1983-2023 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş milletvekillerinin biyografileri ve meclis faaliyetleri ele alınmıştır. Türk milliyetçiliği kavramı Tanzimat döneminde edebi sahada kendini gösterirken Meşrutiyetle ile tanınan cemiyet kurma hakkı ile birlikte teşkilatlanmaya başlamıştır. 1969 yılında kurulan Milliyetçi Hareket Partisi Türk siyasal yaşamının en köklü partilerinden biridir. Parti ilk kuruluş döneminde farklı isimler altında faaliyet göstermiş olsa da genel olarak bu partiler milliyetçi ve muhafazakâr oluşumlu partilerdir. Milliyetçi Hareket Partisi Türk-İslam Ülküsü ideolojisi altında gelişme göstermiş, MHP'nin sahip olduğu ve taşıdığı Türk-İslam Ülküsü anlayışında İslamiyet ve Türklük asla çatışmamıştır. Bu tezin asıl amacı 1983- 2023 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisinin siyasal faaliyetleri, parti liderleri ve Kahramanmaraş Milletvekillerinin siyasi çalışmaları ele alınarak bu dönemde şehrin gelişimi için yapılan faaliyetlerin sürecinin ortaya konulmasıdır. Çalışma konusu olan 1983-2023 yılları arasında Milliyetçi Hareket Partisi Kahramanmaraş'ta 21., 23., 24., 25., 26. ve 27'inci dönemlerde milletvekili çıkartmıştır. Bu dönemlerde: 1999-2002 yılları arasında görev alan Kahramanmaraş milletvekilleri; Mehmet Kaya, Edip Özbaş ve Nevzat Taner; 2007-2011 yılları arasında görev alan milletvekili Mehmet Akif PAKSOY; 23 Haziran-1 Ekim 2015 tarihleri arasında görev alan milletvekilleri Sefer AYCAN, Fahrettin Oğuz TOR; 2015-2018 yılları arasında görev alan milletvekili Fahrettin Oğuz TOR; 2018-2023 yılları arasında görev alan milletvekili Sefer AYCAN'dır.
Özet (Çeviri)
Political parties are indispensable for democracy. People ensure that their own thoughts and ideas are represented in state administrations through political parties. In this thesis, the entry of the Nationalist Movement Party into Turkish political life with the transition to multi-party life, the transformation of the party from its first establishment to the periods, and the biographies and parliamentary activities of the Nationalist Movement Party Kahramanmaraş deputies in the province of Kahramanmaraş, which is the field of study of the thesis, between 1983-2023 are discussed. While the concept of Turkish nationalism manifested itself in the literary field during the Tanzimat period, it began to be organized with the right to establish societies granted with the Constitutional Monarchy. The Nationalist Movement Party, founded in 1969, is one of the most deep-rooted parties in Turkish political life. Although the party operated under different names during its initial establishment, these parties are generally nationalist and conservative parties. The Nationalist Movement Party developed under the ideology of the Turkish Islamic Ideal, and in the understanding of the Turkish-Islamic Ideal that the MHP possesses and carries, Islam and Turkishness have never conflicted. The main purpose of this thesis is to examine the political activities of the Nationalist Movement Party, the political works of the party leaders and Kahramanmaraş Deputies between the years 1983 and 2023 and to reveal the process of activities carried out for the development of the city in this period. Between the years 1983-2023, which is the subject of the study, the Nationalist Movement Party elected deputies in Kahramanmaraş in the 21st, 23rd, 24th, 25th, 26th and 27th terms. During these periods: Kahramanmaraş deputies who served between 1999-2002; Mehmet Kaya, Edip Özbaş and Nevzat Taner; Mehmet Akif PAKSOY, who served between 2007-2011; Sefer AYCAN, Fahrettin Oğuz TOR, who served between 23 June and 1 October 2015; Fahrettin Oğuz TOR, who served between 2015-2018; The deputy serving between 2018-2023 is Sefer AYCAN.