Hastanelerde hizmet süreçlerinin yalın tekniklerle iyileştirilmesi: Bir araştırma ve uygulama hastanesinin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde uygulama
Improvement of service processes in hospitals by lean techniques: Application in the operating unit of a private hospital
  1. Tez No: 914264
  2. Yazar: GÜLESER MELTEM AĞGÜNLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET GÖKSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Günümüzde teknolojik ve kültürel gelişmeler, insan sağlığına verilen önemi artırmıştır. Bu durum, hem sağlığın korunması ve iyileştirilmesine hem de hastane süreçlerine olan ilgiyi güçlendirmiştir. Rekabetin yoğun olduğu bu dönemde, hastanelerin sürdürülebilir olması, süreçleri iyileştirmek ve mevcut kaynakları daha verimli kullanmakla mümkündür. Bu nedenle, iyileştirme çalışmaları giderek daha önemli hale gelmiştir. Hastaneler, sağlık hizmetlerinin temel taşı olarak, yalnızca maliyetlerin kontrol altına alınması ve sürdürülebilirliğin sağlanmasıyla yetinmez; aynı zamanda hasta bakım süreçlerini optimize etmeyi, sağlık çalışanlarının iş yükünü adil bir şekilde yönetmeyi ve süreçlerdeki zaman kayıplarını belirleyip ortadan kaldırmayı da temel amaçları arasında barındırır. Yalın yönetim felsefesi, hastane uygulamalarında karşılaşılan israf noktalarını tespit ederek, bu israfları yalın tekniklerle azaltmayı ve süreçleri daha etkin bir yapıya dönüştürmeyi hedefleyen bir yaklaşım sunar. Bu çalışmanın amacı; hizmet süreçlerinin kalite standartlarına uygun yalın teknikler kullanılarak süreçlerin sürekli iyileştirilme yöntemi ile israflardan arınmış daha kaliteli ve verimli hizmet sunmayı hedeflerken taleplerin karşılanabilir düzeyde olmasını ve süreçlerin optimize edilmesini sağlamaktır. Ayrıca yetenek ve zaman israfının önünene geçerek hasta ve çalışan memnuniyetini arttırıp kurum giderleri azaltmak hedeflenmiştir. Bu da iyileştirmelerin izlenebilir hale gelmesini ile mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, technological and cultural advancements have elevated the importance placed on human health. This has amplified interest not only in preserving and improving health but also in enhancing hospital processes. In this highly competitive era, the sustainability of hospitals hinges on process optimization and the efficient utilization of existing resources. Consequently, continuous improvement efforts have gained increasing significance. As the cornerstone of healthcare services, hospitals focus on more than just controlling costs and ensuring sustainability. They are also dedicated to optimizing patient care processes, equitably managing healthcare professionals' workload, and identifying and eliminating time inefficiencies within workflows. The lean management philosophy presents a structured approach to identifying waste points in hospital operations, reducing these inefficiencies using lean techniques, and transforming processes into more effective and streamlined systems. This study aims to deliver higher-quality, waste-free, and more efficient services by utilizing lean techniques in line with service process quality standards and continuous improvement practices. Additionally, it seeks to ensure that demands are met, processes are optimized, and resource efficiency is achieved. Furthermore, the study emphasizes preventing the waste of talent and time, enhancing patient and employee satisfaction, and reducing institutional expenses. Achieving these goals will be possible through traceable improvement initiatives.