Öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri ile eğitime inanma düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between teachers' occupational professionalism and their beliefs in education
- Tez No: 914265
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri ile eğitime inanma algıları arasındaki olası ilişkiyi ve onların bazı değişkenler açısından farklılaşıp farklılaşmadığını incelemektir. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı araştırmanın evrenini 2023-2024 eğitim öğretim yılı Gaziantep ili Şahinbey ve Şehitkamil merkez ilçelerinde anaokulu, ilkokul, ortaokul ve lise kademelerinde görev yapan öğretmenler, örneklemini de evren içerisinden basit seçkisiz örnekleme yöntemiyle seçilen 544 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Öğretmenlerin Eğitime İnanma Düzeyleri Ölçeği”ve“Öğretmenlerin Mesleki Profesyonelliği Ölçeği”aracılığıyla toplanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programından yararlanılmış ve analizlerde“Bağımsız Gruplar T-Testi”,“Mann Whitney -U Testi, ”Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA)“, ”Kruskall Wallis-H Testi“, ”Pearson Korelasyon Testi“ ve ”Çoklu Regresyon Analizi“ kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri ”yüksek“, öğretmenlerin eğitime inanmaları ise ”orta" düzeydedir. Öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri; cinsiyet, öğrenim durumu, okul türü, branş ve hizmet süresi açısından anlamlı olarak farklılaşmaktadır. Ayrıca öğretmenlerin eğitime inanmaları; öğrenim durumu, okul türü, branş ve hizmet süresi açısından anlamlı farklılaşırken cinsiyet açısından anlamlı farklılaşmamaktadır. Araştırmanın diğer bir sonucunda öğretmenlerin mesleki profesyonellikleri ile eğitime inanma düzeyleri arasında pozitif yönde zayıf bir ilişki tespit edilmiş ve öğretmenlerin mesleki profesyonelliklerinin, eğitime inanma algı düzeylerini anlamlı bir şekilde yordadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the possible relationship between teachers' professionalism and their perception of belief in education and whether they differ in terms of some variables. This modeling universe of the relational screening model consists of players working in kindergarten, primary school, secondary school and high school levels in the central districts of Şahinbey and Şehitkamil in Gaziantep province in the 2023-2024 academic year, and 544 teachers, most of whom were selected from the universe by simple random methods. The data in the study were collected through the“Personal Information Form”,“Teachers' Level of Belief in Education Scale”and“Teachers' Professionalism Scale”. In the analysis of the data obtained from the research, SPSS 22.0 program was used and“Independent Groups T- Test”,“Mann-Whitney U Test, ”One-Way Analysis of Variance (ANOVA)“, ”Kruskall Wallis H“, ”Pearson Correlation Test“ and ”Multiple Regression Analysis“ were used in the analysis of the data. According to the results obtained from the research, the professionalism of the teachers is ”high“ and their belief in education is ”medium". The professional professionalism of teachers differs significantly in terms of all demographic characteristics. In addition, while teachers' belief in education differs significantly in terms of demographic characteristics such as educational status, school type, branch and service period, it does not differ in terms of gender. Another result of the research found a weak positive relationship between the professional professionalism of teachers and their belief in education levels, and it was determined that the professional professionalism of teachers significantly predicted their perception levels of belief in education.