Karaçay-Malkar Türkçesinde edatlar
Prepositions of Karachay-Malkar Turkish
- Tez No: 914272
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİLHAN ADİLOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Karaçay-Malkar Türkçesi, Kuzey Kafkasya bölgesinin merkezî kısımlarında, Elbruz Dağı'nın doğu ve batısındaki dağlık arazilerde yaşayan Karaçay-Malkar Türklerinin konuştuğu ses bilgisi, şekil bilgisi ve kelime hazinesi bakımından Kıpçak Türkçesi özelliklerini taşıyan bir Türk lehçesidir. Tez Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Karaçay-Malkar Türkleri ve Karaçay-Malkar Türkçesi hakkında genel bilgi verilerek etnik kökenleri, tarihleri, dilleri ve kültürlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde edat kavramı açıklanmaya çalışılmış ve edatlar üzerine yapılan sınıflandırmalara dair görüşlere yer verilmiştir. Üçüncü bölümde ise Karaçay-Malkar Türkçesindeki edatlar, Karaçay-Malkar Türkçesiyle ve Kiril alfabesiyle basılmış eserlerden elde edilen örneklerle kapsamlı bir şekilde incelenmiş, her bir edat işlevlerine ve kullanılış yerlerine göre ayrı ayrı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Karachay-Malkar Turkish is a Turkish dialect with the features of Kipchak Turkish in terms of phonology, morphology and vocabulary spoken by Karachay-Malkar Turks living in the mountainous areas east and west of Mount Elbrus in the central parts of the North Caucasus region. Our thesis consists of three parts. In the first chapter, general information about Karachay-Malkar Turks and Karachay-Malkar Turkish, their ethnic origins, history, language and culture are given. In the second part, the concept of preposition is tried to be explained and the views on the classification of prepositions are given. In the third part, the prepositions in Karachay-Malkar Turkish are examined comprehensively with the examples obtained from the works printed in Karachay-Malkar Turkish and Cyrillic alphabet, and each preposition is analysed separately according to their functions and places of use.