Teknolojik gelişmeler bağlamında gazeteciliğin dönüşümü: Drone haberciliği
The transformation of journalism in the context of technological advancements: Drone journalism
- Tez No: 914271
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA LİVBERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Teknolojik gelişmeler göz önüne alındığında neredeyse her meslek alanında görülmeye başlanan değişimler teknolojiyle fazlasıyla iç içe olan gazetecilik mesleğinde kendisini her geçen gün daha fazla göstermektedir. Teknolojinin imkanlarının genişlemesi yeni gazetecilik türlerinin doğmasını bu türlerin kendilerine ait araçlara sahip olmasını ve dolayısıyla gazetecilik meslek sahiplerinin de bu gelişmelere entegre olmasını zorunlu hale getirmektedir. Robot Haberciliği, Yurttaş Haberciliği, Veri Haberciliği gibi türlerin yanında habere yeni bir perspektif getirmesi açısından önem arz eden dronelar da kendilerine yeni medyada yer bulmaktadır. Özellikle doğal afet, savaş gibi insan hayatını tehlikeye atan haberler söz konusu olduğunda insanların adeta yukarıdan bakan gözleri haline gelen dronelar haber okuyucularına olayın gerek büyüklüğünü göstermek gerek ise haber ile daha fazla bilgi sahibi olabilmelerini sağlamak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de haber ajansları diğer tüm gazetecilik alanlarını bu yeni teknolojilere adapte olarak değiştirmektedir. Türkiye'de faaliyet gösteren iki büyük ajans olan Anadolu Ajansı ve İhlas Haber Ajansı drone teknolojileri konusunda büyük atılımlar göstermiş, haber sitelerinden ve ajans havuzlarından paylaştıkları haberlere drone ile üretilmiş haberleri de entegre etmişlerdir. Araştırma bulgularında drone teknolojisinin haber içeriklerini genişletmesi, haberlere yeni perspektifler katması gibi önemli değişikliklere karşın haberin önemli unsurlarından olan insanı haberden uzaklaştırması, etik kuralların ihlal edilebilmesi gibi gazetecilikteki olumlu ve olumsuz yönlerin görülebilmesi sağlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Considering technological advancements, the changes that have begun to appear in almost every profession are becoming increasingly evident in journalism, a field deeply intertwined with technology. The expansion of technological capabilities has led to the emergence of new types of journalism, each with its own tools, making it essential for journalism professionals to integrate these developments. In addition to types such as Robot Journalism, Citizen Journalism, and Data Journalism, drones have also found their place in new media due to their importance in providing a new perspective on news. Especially in situations where news involves natural disasters, wars, or other events that endanger human life, drones have become the eyes looking down from above, used to show the scale of the event and provide readers with more information. Just like around the world, news agencies in Türkiye are adapting all other journalism fields to these new technologies. Two major agencies operating in Türkiye, Anadolu Agency and İhlas News Agency, have made significant strides in drone technologies, integrating drone-produced news into their news websites and agency pools. Research findings highlight both the positive and negative aspects of these changes in journalism. On the positive side, drone technology expands news content and brings new perspectives to news reporting. On the negative side, it can distance humans from the news, and ethical issues may arise, allowing the observation of these contrasting impacts in journalism.