Zen bahçelerinde heykelin konumu
Status of sculpture in the zen gardens
- Tez No: 914279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜLYA UYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Doğa, yaşam, doğum, ölüm, aydınlanma, farkındalık, metafor, aydınlatma, sorgulama, paradoks, sadelik, yalınlık, mükemmellik, kusur, iyilik, kötülük, dinginlik, saygı, gerçeklik ve düş gibi kavramlar bir sanat yapıtının kavranmasında temel yapıyı meydana getirirken bu kavramların somutlaşmış en güzel örnekleri Zen bahçeleri veya Japon kaya bahçeleri de Japon kültürünü en güzel yansıtan önemli yönlerinden biridir. Bu bahçeler, hayatın anlamını ortaya çıkarmaya ve meditatif bir durumu canlandırmaya yardımcı olmak için doğayı çıplak kum ve kayaları kullanarak yalın olarak tasarlanmaktadır. Sanat yapıtlarında olduğu gibi Zen bahçelerinin işlevi ve misyonuna bakıldığında temel amacı Zen bahçesi fikri veya boyutu ne olursa olsun, izleyicilerinin arkalarına yaslanmasına, rahatlamasına ve zihinlerini boşaltmasına izin vermesi üzerine kuruludur. Bu tez çalışmasında, Heykel ve çevre, heykel ve mekân ilişkisinde Zen bahçe tasarımında kavram, durum ve gerekçeden hareketle bahçelerde kullanılan sanatsal elemanların tasarım ve uygulamasına odaklanılmıştır. Zen bahçeleri bin yılı aşkın bir süredir evrim geçirmektedir ve bugüne kadar her zamanki gibi güncel ve ilginç olmaya devam etmektedir. Bu değişim ve dönüşüm içerisinde pek çok günümüz sanatçısı da Zen felsefesi temelli yapıt üretimi gerçekleştirmektedir. Bu nedenle çalışma kapsamı içerisinde Zen kavramı ve Zen bahçelerinden hareketle, bu mekanlar için üretilen sanat eseri kurgulanma sürecine odaklanılarak, gösterge ve gösterilen üzerinden yapıt ile girilen ilişki, döngü ve sanatçıların Zen temelli uygulamalar üzerine yapmış oldukları yapıtları incelenerek yine aynı kavram üzerinden yapıt oluşturulacaktır.
Özet (Çeviri)
Concepts such as nature, life, birth, death, enlightenment, awareness, metaphor, illumination, questioning, paradox, simplicity, plainness, perfection, imperfection, goodness, evil, serenity, respect, reality and dream form the basic structure in the perception of a work of art. The most beautiful examples of these concepts are Zen gardens or Japanese rock gardens, which are one of the most beautiful aspects of Japanese culture. These gardens are designed simply by using nature, bare sand and rocks to help reveal the meaning of life and stimulate a meditative state. When we look at the function and mission of Zen gardens, as in works of art, the main purpose of the Zen garden, regardless of its idea or size, is based on allowing its viewers to sit back, relax and clear their minds. In this thesis, the focus is on the design and application of artistic elements used in gardens based on the concept, situation and justification in Zen garden design in the relationship between sculpture and environment, sculpture and space. Zen gardens have been evolving for over a thousand years and continue to be as current and interesting as ever. In this change and transformation, many contemporary artists also produce works based on Zen philosophy. Therefore, within the scope of the study, the focus will be on the process of constructing an artwork produced for these spaces based on the concept of Zen and Zen gardens, and the relationship entered into with the artwork through the indicator and the signified, the cycle and the works of the artists based on Zen-based applications will be examined and a work will be created based on the same concept.