Muğla ili merkezinde evli kadınlarda aile planlaması yöntem seçimi ve kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Research on factors affecting selection and using of the family planning method of married women
  1. Tez No: 91428
  2. Yazar: HALE UYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER KARANİSOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
8. ÖZET Çalışmamız, Muğla ili merkezindeki 15-49 yaş evli kadınların aile planlaması yöntem seçimi ve kullanımmı etkileyen sosyo-demografik ve doğurganlık faktörlerini incelemek amacıyla, olasüıksız örneklem yöntemine göre seçilen 450 kadın üzerinde uygulanmış olup araştırmacının Muğla merkezinde bulunan ve yeni oluşmuş üniversitede görev alması nedeniyle Muğla ilinde planlanmıştır. Muğla îl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet sunan I No'lu Sağlık Ocağı, E No'lu Sağlık Ocağı ve Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Merkezinde aile planlaması polikliniklerine başvuran toplam 450 kadın araştırma kapsamına alınmıştır. Kadınların tanıtıcı ve doğurganlık özellikleri, kadınların aile planlamasına yönelik özellikleri karşılıklı görüşme tekniğiyle uygulanan 37 sorulu anket formuyla elde edilmiş ve sonuçları yüzdelik ve ki-kare (chi-square) testleriyle değerlendirilmiştir. Kadınlarımızın genellikle 20-34 yaş grubunda, ilkokul mezunu, ev hanımı oldukları, aile planlamasının az çocuk sahibi olmak açısından faydalı olduğu (ortalama çocuk sayısı 1.8±0.11), % 76'sının en fazla iki çocuk istedikleri ve % 29. Tinin daha önceden küretaj deneyimledikleri bulgulanmıştır. Kadınların % 89.6'sı kontraseptif yöntemlerden birim* kullanmakta olduğu, yöntem kullananlarm % 78.5'i tıbbi yöntemleri tercih ettikleri ve çoğunluğunun bu yöntemi 3 yıldan az süredir kullandıkları saptanmıştır. Araştırmamızda kadınların yaş, eşinin öğrenim durumu, evlilik süresi, gebelik, doğum, yaşayan çocuk sayısı, istemeden gebe kalma, en son gebelik/doğum ile bir önceki gebelik/doğum arasındaki süre ile yöntem kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanırken, Öğrenim durumu, spontan abortus yapma ve küretaj ohna 116durumu ile yöntem kullanımı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. öğrenim durumu, eşinin öğrenim durumu, evlilik süresi, doğum sayısı, ideal çocuk sayısı, spontan abortus yapma durumu ile yöntemi seçme nedeni arasında doğru orantılı bir anlamlılık saptanırken, yaş, gebelik, yaşayan çocuk sayısı, istemeden gebe kalma, küretaj olma durumu, en son gebelik/doğum ile bir önceki gebelik/doğum aralığı ile yöntemi seçme nedeni arasında ters orantılı bir anlamlılık saptanmıştır. Yaş, eşinin öğrenimi, doğum, yaşayan çocuk sayısı, istemeden gebe kalma küretaj olma durumu ile aile planlaması yöntemini kullanma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlılık stştanırken, ideal çocuk sayısı ve spontan abortus yapma durumu ile aile planlaması yöntemini kullanma süresi arasında istatistiksel olarak anlamlılık saptanmamıştır. 117
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Study was planned to determine the sosio-demoghraphic and fecundity factors that affect choosing and using of the family planning methods of married women, aged 15-49, selected by non-probability sample method in Muğla city. Research was conducted in Muğla city because researcher works at the young Muğla University. A total of 450 women that applied to family planning policlinics of Health Center I, Health Center II, and Mother-Child Health and Family Planning Center that directed by Muğla City Health Directory were included in the study. Women' introductory and fecundity factors, properties toward the family planning were studied by a questionnaire contained 37 questions with an interview and results were evaluated by percentage and chi-square tests. Women were usually aged 20-34 years, graduates of elemantary school, housewife, thought that family planning useful in terms of having less children (mean of having children 1.8±0.11), 76 % wanted mostly 2 children and 29.1 % had an abortion experience. 89.6 % of women use one of the contraseptive methods, 78.5 % of using a method prefered medical methods and majority of them used this method less man 3 years. There were significantly meaningful relationships between women's age, husband' educational level, marriage period, pregnancy number, birth number, living children number, unwilling pregnancy number, the last pregnancy/birth-before the last pregnancy/birth interval, and using contraceptive methods. There were not significantly meaningful relationships between educational level, having spontan abortus experience, and using contraceptive methods. 118Athough positive proportional meaningful telationships were found between husband' educational level, marriage period, birth number, ideal child number, having spontan abortus and reason for choosing a method, negative proportional meaningful relationships were found between age, pregnancy number, living child number, unwilling pregnancy number, having abortion, the last pregnancy/birth-before the last pregnancy/birth interval and reason for choosing a method. There were statistically meaning were between age, housband' educational level, birth number, living child number, unwilling pregnancy number, having abortion and period of using family planning method, not statistically meaning between ideal child number, having sponatn abortus and period of using family planning method. U9