Sıçanlara oral yolla uzun süreli uygulanan alkolün gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon dönemlerinde serum insülin ve glukagon hormon düzeylerine etkisi
Long-term administration of alcohol in rats: Efficacies on glucagon and insülin levels in sera during pre-pregnancy, pregnancy and lactation periods
  1. Tez No: 91429
  2. Yazar: BİRSEN ZEYBEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLHAN TÜRKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
36 8.ÖZET: Sıçanlara Oral Yolla Uzun Süreli Uygulanan Alkolün Gebelik Öncesi, Gebelik ve Laktasyon Dönemlerinde Serum İnsülin ve Glukagon Hormon Düzeylerine Etkisi Bu çalışmada oral yolla uzun süreli alkol kullanımının sıçanların gebelik ve laktasyon dönemlerinde insülin ve glukagon hormonlarına yaptığı etkiler incelendi. Materyal olarak Wistar albino soyu 200 ± 20 gr. ağırlığında dişi sıçanlar seçildi. Kontrol grubunda 15 adet, alkol grubunda 25 adet dişi sıçan yer aldı. Kontrol grubuna sukrozlu % 0.09 'hık NaCl (serum fizyolojik) verilirken, deneme grubuna da 5 g/kg/gün dozda %20'lik etil alkol uygulandı. Gebelik öncesi, gebelik ve laktasyon dönemlerinde alman kanların serumlarında insülin ve glukagon hormonu tayinleri RIA yöntemiyle yapıldı. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre, insülin hormonunun kontrol değerleri gebelik 3. trimester dönemine kadar artış gösterip daha sonra düşmüştür. Deneme grubunun değerleri de buna paralellik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
37 9.SUMMARY: Long-Term Administration of Alcohol in Rats: Efficacies on Glucagon and Insulin Levels in Sera During Pre-Pregnancy, Pregnancy and Lactation Periods In this study, the effect of long - term using of alcohol during pregnancy and lactation periods was investigated on insulin and glucagon hormon levels. 200 ± 20 g weight Wistar albino rats were used in our study. Control group include 15 rats and experiment group contains 25 rats. While %0.09 NaCl with sucrose was given to control group, 5g/kg/perday dose of %20 ethyle alcohol was applied to experiment group. Insulin and glucagon levels of sera were measured in pre-pregnancy, pregnancy and lactation phase by using RIA method. Insulin hormon levels increased until 3. trimester and then decreased at the last phase of lactation as was experiment group. When control group was compared with experiment group, the insulin levels in experiment group were significantly higher than control group. In both groups the peak of the insulin levels were obtained at 2. trimester. The peak of control and alcohol were 11. (control) and 10. (experiment) days respectively. Glucagon levels in both control and experiment group were began to increase until 3. trimester, decreased during 3. trimester and again increased in lactation phase. However glucagon levels in control group were higher than experiment group. The peak of glucagon levels was obtained 14.(control) and 8.(alcoholic) days of 2. trimester. As a result, while the insulin levels of long - term using alcohol in Wistar albino rats were higher than control group levels, glucagon levels in control group is higher than experiment group. But the increasing of glucagon and insulin levels in sera were lower than we expected. We assume that the insulin and glucagon levels which evaluate in perfused pancreas will be better.