Antalya Havalimanının bölgesel ekonomik etkileri çerçevesinde havalimanı işletmeciliği ve yönetiminin incelenmesi
Examination of airport operations and management in the context of the regional economic impact of Antalya Airport
- Tez No: 914282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZAFER BARIŞ GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Çalışmanın amacı, Antalya havalimanının bölgesel ekonomi üzerindeki etkilerini kapsamlı bir şekilde incelemektir. Çalışma, havalimanının bölgesel ekonomik kalkınmaya etkilerini belirlemeyi ve bu etkilerin yönetim stratejileriyle nasıl güçlendirilebileceğini araştırmayı hedeflemektedir. Araştırma da, Türkiye'deki havalimanları arasında Antalya havalimanını örnek olarak seçmiştir. Veriler, hem birincil hem de ikincil kaynaklardan elde edilmiştir. İkincil veriler, 2013-2023 dönemine ait yolcu sayıları ve dış hat uçak hareketleri gibi istatistikleri içermektedir ve Antalya Emniyet Müdürlüğü'nden sağlanmıştır. Birincil veriler ise, Antalya havalimanında görevli 14 idari kişiden toplanan yapılandırılmış soru formları aracılığıyla elde edilmiştir. Bu formlar, havalimanının bölgesel ekonomik etkileri, SWOT analizi ve gelecekteki planlar hakkında bilgi toplamaktadır. Araştırma, havalimanının ekonomik katkılarını, turizm ve istihdam üzerindeki rolünü değerlendirmekte ve gelecekteki yönetim stratejileri ile bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak öneriler sunmaktadır. Antalya havalimanı, bölgesel ekonomik kalkınma açısından önemli bir rol oynamaktadır ve bu etki inşaat, turizm ve istihdam alanlarında belirginleşmektedir. Özellikle turizm sektöründe, havalimanının sağladığı katkılar bölge ekonomisinin büyümesine büyük bir destek sunmaktadır. Yüksek yolcu kapasitesi ve gelişmiş altyapı sayesinde, havalimanı bölgenin turizm potansiyelini artırmakta ve ekonomik büyümeyi teşvik etmektedir. Katılımcılar, havalimanının varlığının turizmin gelişmesi için kritik bir unsur olduğunu belirtmiş, artan yolcu sayısının bölgeye ekonomik katkı sağladığını ve turizmin sürdürülebilir büyümesine olanak tanıdığını ifade etmiştir. İnşaat sektörü açısından da Antalya Havalimanı'nın etkisi büyüktür. Havalimanının genişleme projeleri ve altyapı geliştirme çalışmaları, yerel inşaat sektörünü canlandırmakta ve bölgedeki modern şehircilik uygulamalarına katkı sağlamaktadır. Bu projeler, yeni iş olanaklarının doğmasına ve bölgedeki ekonomik faaliyetlerin çeşitlenmesine olanak sunmaktadır. İstihdam açısından bakıldığında, Antalya Havalimanı binlerce kişiye doğrudan ve dolaylı iş imkanı sunmaktadır. Özellikle üniversite mezunu gençler için cazip iş fırsatları yaratmakta, sezonluk iş imkanları da yerel ekonomiyi güçlendiren önemli faktörlerdendir
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to thoroughly analyze the regional economic effects of Antalya airport. The study seeks to identify the airport's contributions to regional economic growth and explore ways in which these impacts can be optimized through effective management strategies. Antalya airport has been selected as the focal point for this research, representing a case study within the Turkish airport context. The data has been sourced from both primary and secondary sources. The secondary data consists of statistics on passenger numbers and international flight movements from 2013 to 2023, which were provided by the Antalya Security Directorate. On the other hand, the primary data was collected through structured questionnaires distributed to 14 administrative personnel at Antalya airport. These questionnaires aimed to gather information on the airport's regional economic impacts, SWOT analysis, and future plans. Antalya airport plays an important role in regional economic development, with its impact being particularly evident in construction, tourism, and employment sectors. In the tourism sector, the contributions made by the airport provide significant support for the growth of the regional economy. Thanks to its high passenger capacity and advanced infrastructure, the airport enhances the region's tourism potential and stimulates economic growth. Participants have noted that the airport's presence is a critical factor for the development of tourism, stating that the increasing number of passengers provides economic benefits to the region and facilitates sustainable growth in tourism. In terms of the construction sector, the impact of Antalya airport is also significant. The airport's expansion projects and infrastructure development efforts invigorate the local construction industry and contribute to modern urban practices in the region. These projects create new job opportunities and diversify economic activities in the area. From an employment perspective, Antalya Airport offers direct and indirect job opportunities to thousands of people. It creates attractive employment opportunities, especially for university graduates, and seasonal job opportunities are also important factors strengthening the local economy.