Blok zincir teknolojisinin dış ticaret operasyonlarında kullanımı: CargoX örneği
The use of blockchain technology in foreign trade operations: The case of CargoX
- Tez No: 914285
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİYE BEYHAN AKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışma, blok zincir teknolojisinin dış ticaret operasyonlarındaki kullanımını, özellikle CargoX platformu üzerinden nitel bir araştırma yöntemiyle incelemektedir. Çalışmada, blok zincir teknolojisinin dış ticaret süreçlerine entegrasyonunun nasıl gerçekleştiği, sunduğu avantajlar ve karşılaşılan zorluklar detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Araştırma, farklı sektörlerden Mısır'a ihracat yapan 11 şirketin dış ticaret temsilcileri ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler temelinde gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar, CargoX platformunun Mısır gümrük sistemine zorunlu entegrasyonu sürecinde yaşadıkları deneyimleri, maliyet etkilerini, veri güvenliği konusundaki değerlendirmelerini ve platformun iş süreçlerine olan etkilerini paylaşmışlardır. Çalışma, katılımcıların görüşleri doğrultusunda platformun, dijitalleşme sürecinde firmalara sağladığı faydalar kadar, süreçlerin dijital ve fiziksel belgelerle paralel yürütülmesi nedeniyle ortaya çıkan zorlukları ve ek maliyetleri de gözler önüne sermiştir. Ayrıca, blok zincir tabanlı sistemlerin güvenilirlik ve şeffaflık açısından sunduğu potansiyel değerlendirilmiş, ancak dijital platformların genel kabulü ve kullanıcıların sisteme olan güvenlerinin artırılması için daha fazla bilgilendirme ve eğitim sürecinin gerekli olduğu tespit edilmiştir. Çalışmada elde edilen bulgular, blok zincir teknolojisinin uluslararası ticaret süreçlerindeki önemini ortaya koyarken, bu teknolojinin daha geniş kapsamlı entegrasyonu ve etkinliğinin artırılması için öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the use of blockchain technology in foreign trade operations, specifically through the CargoX platform, utilizing a qualitative research method. The research explores how blockchain technology is integrated into foreign trade processes, its advantages, and the challenges encountered in detail. The study is based on semi-structured interviews conducted with foreign trade representatives from 11 companies exporting to Egypt from various sectors. Participants shared their experiences with the mandatory integration of the CargoX platform into the Egyptian customs system, the impact on costs, their evaluations on data security, and the effects of the platform on their business processes. According to the participants, while the platform offers benefits in the digitalization process, it also highlights the challenges and additional costs that arise due to the simultaneous use of digital and physical documents. Furthermore, the potential of blockchain-based systems in terms of reliability and transparency is assessed. However, it is determined that more information dissemination and training processes are needed to increase the general acceptance of digital platforms and users' trust in the system. The findings of the study emphasize the significance of blockchain technology in international trade processes, providing recommendations for its broader integration and effectiveness enhancement.