Blok zincir teknolojisinin uluslararası ticarette kullanımı ve gümrük işlemlerinin geleceği üzerine bir araştırma
Use of blockchain technology in international trade and a research on the future of customs works
  1. Tez No: 878187
  2. Yazar: SALİH SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YOLAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Ticaret kavramı paranın icat edilmediği zamanlarda dahi mübadele yöntemi ile insanoğlunun hayatında var olmuştur. Bu kavram, kimi zaman savaşlara dahi sebebiyet verecek kadar gayri insani olarak, kimi zaman ise daha insani yöntemlerle varlığını sürdürmüş ve insanoğlu var oldukça da sürdürmeye devam edecektir. Günümüzde bu kavram özü itibariyle insan ihtiyaçlarını karşılama, bir takım güç/hegemonya alanı sağlama gibi amaçlara hizmet etmeye devam etse de yöntemleri ve kullandığı araçlar bir hayli değişmiş durumdadır. Nitekim, tarih boyunca gerçekleşen bu değişimler akademik dünyada da ayrıca incelenmiş olup, inceleme alanına göre ticarete ilişkin bilim dalları tekâmül olmuştur. Ticarete ilişkin bu bilim dalları arasında uluslararası iktisat alanı altında incelenen uluslararası ticaret kavramı özellikle günümüzde ayrı bir öneme sahip olmakla birlikte araç ve yöntemleri itibariyle tarihi bir değişim ve dönüşüm içerisindedir. İnsan nüfusuna bağlı talep artışı, hızlı teknolojik gelişim ve küresel ticaret hacminin gelmiş olduğu nokta ise bu değişim ve dönüşümün ana sebeplerinden olmuştur. İşte bu noktada uluslararası ticarette var olan bu değişimi, uluslararası ticaretin düzenleyici ve denetleyici taraflarından olan gümrükler nazarından anlamak ve bu bağlamda geleceğe dönük birtakım öngörülerde bulunmak bu çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Belirtilen bu amaca ulaşmak için, çalışmada uluslararası ticaret kavramı, gümrük kavramı ile gümrük iş ve işlemleri, blok zincir teknolojisi ve akabinde blok zincir teknolojisinin gümrük ve dış ticarette kullanımına yönelik örnekler incelenmiş olup, devamında çalışma kapsamında; gümrüklerde iş yapmaya yetkili ve uluslararası ticaretin sağlıklı işleyişi açısından kilit öneme sahip olan gümrük müşavir ve müşavir yardımcıları ile yarı yapılandırılmış derinlemesine mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda, gerçekleştirilen mülakatlar sonucunda elde edilen veriler nitel analiz yöntemleri kapsamında analiz edilerek çalışma içerisinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The concept of trade existed in the lives of human beings through the method of exchange even when money was not invented. This concept has continued to exist, sometimes in such an inhumane way that it even caused wars, and sometimes with more humane methods, and will continue to exist as long as human beings exist. Today, although this concept essentially continues to serve purposes such as meeting human needs and providing some power/hegemony area, its methods and tools have changed considerably. As a matter of fact, these changes throughout history have also been examined in the academic world, and branches of science related to trade have evolved depending on the field of study. Among these branches of science related to trade, the concept of international trade, which is examined under the field of international economics, has a special importance especially today, but is in a historical change and transformation in terms of its tools and methods. The increase in demand due to human population, rapid technological development and the current level of global trade volume have been the main reasons for this change and transformation. At this point, the aim of this study is to understand this change in international trade from the perspective of customs, which is one of the regulatory and supervisory sides of international trade, and to make some predictions for the future in this context. In order to achieve this stated goal, the concept of international trade, the concept of customs and customs business and transactions, block chain technology and subsequently examples of the use of block chain technology in customs and foreign trade were examined, and further within the scope of the study; Semi-structured in-depth interviews were conducted with customs consultants and assistant consultants, who are authorized to do business at customs and are of key importance for the healthy functioning of international trade. In this context, the data obtained as a result of the interviews were analyzed within the scope of qualitative analysis methods and presented in the study.