Epigrafik ve antik metinler ışığında kara büyü kavramı ve metodolojisi
The black magic concept and methodology with epigraphic and ancient texts
- Tez No: 914305
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET OKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eski Çağ Dilleri ve Kültürleri, Ancient Linguistics and Cultures
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Büyü, tarih boyunca insanların doğaüstü güçlere olan inançları doğrultusunda hayatta var olan birtakım olaylara müdahale etme amacı taşıyan bir araç olmuştur. Hayat üzerinde etkileri olduğuna inanılan bu olgu, sadece inanç değil toplumun ve kültürün de bir parçası halindeydi. Bu nedenle büyü hakkında yapılan çalışmalar, insanlığın kültürel ve tarihsel evrimini anlamak için önemli bir pencere sunmaktadır. Bu tezde büyü, kavramsal olarak ele alınmış ve tanımlanmıştır. Zarar verici nitelik taşıyan büyüler kara büyü olarak adlandırılmış, büyü ile ilişkilendirilmiş tanrılara ve kültlere değinilmiştir. Böylelikle büyünün kökeni ve inançların etkileri anlatılmıştır. Büyü kavramının ötesinde, özellikle klasik filoloji kapsamında, epigrafik ve diğer yazılı büyü materyalleri üzerine yapılan araştırmalar neticesinde kara büyü kavramı metodolojik olarak incelenmiştir. Bu kapsam altında yer alan büyüler ak, gri ve kara büyü olarak sınıflandırılmış ve gerçekleştirilen ritüeller içinde yer alan tüm olgularıyla birlikte ayrıntılı şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Magic has historically been a tool for humans to intervene in various events in life, based on their belief in supernatural powers. This phenomenon, believed to have effects on life, became not only a belief but also a part of society and culture. Therefore, studies on magic offer an important window into understanding the cultural and historical evolution of humanity. In this thesis, magic is conceptually addressed and briefly defined, with harmful types of magic referred to as black magic. It explores the origins of magic and the effects of beliefs, discussing gods and cults associated with magic. Beyond the concept of magic, the thesis methodologically examines the concept of black magic through research on epigraphic and other written magic materials, particularly within the scope of classical philology. Under this framework, magic is classified as white, grey and black magic, and the rituals performed are analyzed in detail along with all the phenomena involved.