Kadın turist rehberlerinin iş-yaşam dengesini etkileyen faktörler üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the factors affecting the work-life balance of female tourist guides
- Tez No: 914307
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ÖZLEM GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Ülke tanıtımı açısından misafirlerle birebir etkileşim kuran turist rehberleri sektörün yapıtaşlarındandır. Bu sebeple bu meslek grubunda çalışan kişilerin yaşadıkları mesleki zorlukların tespit edilmesi önemli bir konudur. Bu yüksek lisans tezinin temel amacı kadın turist rehberlerinin iş ve yaşam doyumlarını etkileyen faktörleri belirlemektir. Bu faktörler nitel araştırma yöntemi ile araştırmaya tabi tutulmuştur. Elde edilen bulgulara göre, kadınların turist rehberliği mesleğini yapanların genel olarak toplumsal rol ve cinsiyetlerine yönelik ayrışmaya ve haksızlıklara maruz kaldıkları ve iş yaşam dengesini kurmada zorluklar yaşadıkları ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourist guides, who interact one-to-one with guests in terms of country promotion, are one of the building blocks of the sector. For this reason, it is an important issue to determine the professional difficulties experienced by people working in this professional group. The main purpose of this master's thesis is to determine the factors affecting the job and life satisfaction of female tourist guides. These factors have been examined using qualitative research methods. According to the findings, it has been revealed that women who work as tourist guides are generally exposed to discrimination and injustices related to their social roles and gender and have difficulties in establishing a work-life balance.