Hepatit B, C veya Delta hepatiti yönünden serolojik göstergeleri pozitif olan; kronik taşıyıcı, hepatosellüler karsinom veya sirozlu hastalarda sitogenetik değerlendirmeler
Cytogenetic evaluation in cyronic carriers and in patients with hepatocelluler carcinoma and cirrhosis of the liver with positive serologic markers in regard to B, C and Delta hepatitis
- Tez No: 91431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ PALANDUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
75 ÖZET B,C ve Delta hepatiti'nin kromozomlar üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla HBsAg ve/veya anti-HCV pozitif olan kronik taşıyıcı 26 (l.grup), HBsAg /ve anti- HD pozitif olan karaciğer sirozu /ve HCC'Iı 30 (I l.grup), anti-HCV pozitif olan karaciğer sirozu /ve HCC'Iı 9 (III. grup) olgu gruplarıyla 30 sağlıklı kontrol grubundan alınan periferik kandan sitogenetik analiz yapıldı. Kromozom kırıklarının II. grupta kontrol grubuna göre anlamlı olarak arttığı tespit edildi. Diğer iki hasta grubunda (l.ve lll.gruplar) kontrollerle ve kendi aralarında karşılaştırılmalarında kromozom kırıklarında anlamlı bir artış tespit edilmedi. Üç hasta grubunun birlikte kontrol grubuyla karşılaştırılmasında ise kromozom kırıklarında anlamlı bir artış tespit edildi. Ancak Kromozom kırıklarının belirli kromozomlarda belirli bantlarda yoğunlaşmadığı, farklı kromozomlarda farklı bantlarda rastgele oluştuğu görüldü. Mitotik indeks bakımından hasta gruplarının birlikte kontrol grubu ile karşılaştırılmasında anlamlı bir azalma tespit edilmiştir. Hasta gruplarının kontrol grubuyla ayrı ayrı karşılaştırılmasında da mitotik indeksin kontrol grubuna göre her üç grupta da anlamlı olarak düştüğü tespit edildi. Hasta gruplarının kendi aralarında karşılaştırılmasında I. gruba göre II. grupta anlamlı olarak düştüğü tespit edildi, ancak I. grupla III. grup ve II. grupla III. grup arasında mitotik indekste anlamlı bir fark tespit edilmedi. KKD yönünden ortalama değerlerin hasta gruplarının birlikte kontrol grubu ile karşılaştırılmasında hasta gruplarında kontrol grubuna oranla anlamlı bir artış saptandı. Hasta gruplarının kontrol grubuyla ayrı ayrı karşılaştırılmasında; KKD'inin kontrol grubuna göre 3 hasta grubunda da anlamlı olarak arttığı tespit edildi. Hasta gruplarının kendi aralarında karşılaştırılmasında II. gruba göre l.grupta KKD'nin anlamlı olarak arttığı görüldü, l.gruba göre lll.grupta KKD76 bakımından anlamlı bir fark tespit edilmedi. II. gruba göre I II. grupta KKD bakımından her iki yöntemle anlamlı bir artış tespit edildi. KKD'inin kromozom yada kromozom gruplarına dağılımı hasta grupları ile kontrol grubu ve hasta grupları kendi aralarında karşılaştırıldı. Buna göre l.grupta kontrol grubuna göre KKD'inin B, C+X, D, E17 ve F gruplarında anlamlı olarak arttığı, II. grupta kontrol grubuna göre KKD'inin C+X, F ve G+Y gruplarında anlamlı olarak arttığı tespit edildi. Bu gruplarda diğer kromozom yada kromozom grupları arasında KKD bakımından anlamlı bir fark görülmedi. Ayrıca lll.grup ile IV.grup ve hasta gruplarının kendi aralarında KKD'lerinin kromozom veya kromozom gruplarında dağılımının karşılaştırılmasında anlamlı bir fark görülmedi. Sonuç olarak bu çalışmada Hepatit B, C ve D virüslerinin hücre bölünmesini inhibe ederek mitotik indeksi düşürdüğü, kromozom kırıklarını artırdığı (istatistik olarak kontrol grubuna göre II. grupta ve hasta gruplarının birlikte değerlendirilmesinde anlamlı olarak arttığı), KKD'inin ise üç grupta da (en fazla III. grupta, sonra l.grupta ve en az II. grupta) kontrollere göre arttığı tespit edildi.
Özet (Çeviri)
77 SUMMARY In order to investigate the effects of B, C and Delta hepatitis on chromosomes, a cytogenetic analysis is completed out of the following peripheral blood samples: 26 HbsAg and/or anti-HCV positive chronical porter (I. group), 30 HbsAg/and anti-HD positive cirrhosis/and with HCC (II. group), 9 anti-HCV positive cirrhosis/and with HCC (1 1 1. group) and a control group of 30 healthy people. It is observed that chromosome damage meaningfully increased in the second group in comparison to the control group. On the other hand, an increment in chromosome damage is not observed in the first and third groups during check-ups and in comparison to each other. In an effort to compare all three patient groups with the control group, an obvious chromosome damage is determined. It is determined that the chromosome breakages are not consantrated in certain chromosomes and certain bands chromosomes and bands. A decrement in terms of mitotic index in comparing all patient groups with the control group is observed. In comparing the patient groups with the control group individually it is observed that the mitotic index meaningfully dropped. In comparing the patient groups with each other it is observed that while the mitotic index dropped it is observed that in the second group with respect to the first group there was no difference in terms of the mitotic index between the first and third groups and the second and third groups. An increment in the average valuer of KKD in comparing altogether patient groups with the control group is observed. In case of comparing the patient groups with the control group individually it is found that KKD increased in all patient groups. In comparing the patient groups with each other, it is observed that KKD increased in the first group with respect to the second group and in the78 third group with respect to the second group while it did not change significantly in the third group with respect to the second group. The distribution of KKD in chromosome or chromosome group is compared in the patient groups with respect to each other and the control group. Subsequently, it is found that KKD increased in B, C+X D, E17 and F groups in the first group with respect to the control group, and in C+X, F and G+Y groups in the second group with respect to the control group. An obvious difference is not observed in terms of KKD in there groups in the other chromosome or chromosome groups. In addition, any difference is not noticed in terms of KKD distribution in chromosome or chromosome groups in comparing the third group with the control group and all groups with each other. In sum, it is observed in this study that Hepatit B, C and D viruses reduced mitotik index by inhibiting the cell production, increased the chromosome breakage, and increased the KKD.