Obez kadın hastalarda kardiovasküler risk göstergesi olarak bel çevresi
Waist girth is an indicator for cardiovascular risk criteria in obese women
  1. Tez No: 91430
  2. Yazar: LALE ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Endocrinology and Metabolic Diseases, Public Health
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
VIII. ÖZET AMAÇ: Şişman kişilerde dislipidemi, insüline bağlı olmayan diabetes mellitus ve erken koroner kalp hastalığının normal kişilerden daha sık görüldüğü bilinmektedir. Böyle hastalıklara eğilimde obezite kadar yağm vücutta toplandığı yerler de önemlidir. Karın boşluğu içine yağ birikmesinin ( abdominal, santral, android, viseral obezite ), glutofemoral bölge üzerine yağ birikmesine göre ( jinoid, periferik obezite ) glikoz intoleransı ve hipertansiyon sıklığım, koroner kalp hastalığı riskini arttırdığı gösterilmiştir. Bilgisayarlı batm tomografisi, mtraaMominal yağ miktarının belirlenmesinde referans yöntemi olmasına rağmen zahmetli ve masraflı olması böyle sofistike yöntemlerin rutin poliklinik hizmetlerinde kullanılmasını güçleştirmektedir. Bu nedenle abdominal obezite klinikte genellikle deri kıvrım kalınlığı veya BKO gibi antropometrik parametreler ile değerlendirilmektedir. Bu çalışmada, bel çevresinin abdominal obezite tanısındaki değeri incelenmiştir. MATERYAL ve METOD : Bu çalışma kapsamı içine yaşları 18 ile 60 arasında değişen 1574 kadın hasta alınmıştır. Hastalarda bel çevresi Ölçülmüş ve bu ölçümün hasta gruplarında demografik ( yaş, maksimum ve minimum damar basmcı ), antropometrik ( boy, ağırlık, bel - kalça çevresi, triseps, biseps, suprailyak ve umbilikal deri kıvrım kalınlığı, beden kitle indeksi ve bel / kalça oram ), biyokimyasal ( serum glikoz, ürik asit, kolesterol, trigliserid, HDL-kolesterol, VLDL- kolesterol, LDL- kolesterol, fhıktozamin ) ve hormonal ( insulin ve C-peptit, SHBG düzeyleri ve HOMA ) parametreler ile ilişkisi incelenmiştir. 42
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY Aim It has been known that dyslipidemia, NIDDM and early coronary heart disease is more common in obese people. The distribution pattern of fat on the body is as important as obesity itself. The deposition of fat in the abdominal area ( abdominal, central, android, viseral obesity) increases the risk of glucose intolerance, hypertension and coronary heart diseases more than the deposition of fat in glutofemoral areas ( gynoid, peripheral obesity ). Computerised abdominal tomography remains the gold standard in determining of intraabdominal distribution of lipoid tissue but this technique can not be used on outpatient basis, because of its high cost. Therefore anthropometric parameters like skinfold thickness and waist / hip ratio, are used in order to diagnose obesity clinically. To examine the value of waist girth in abdominal obesity is the aim of this study. Material and Method 1574 women included in this study. The youngest patient was 18 and the oldest 60 years old. Waist girth was measured and the relationshipship between waist girth with demographic ( age, maximum and minimum blood pressure ), anthropometric ( weight, height, waist and hip girth, triceps muscle and biceps muscle circumferences, suprailiac and umbilical skinfold thickness, body mass index and waist / hip ratio ), biochemical ( serum glucose, uric acid, total cholesterol, triglyceride, HDL-cholesterol, VLDL-cholesterol, LDL-cholesterol, fi^ctosamine concentrations ) and hormonal parameters ( serum insulin, C-peptid, SHBG levels and HOMA ) were assessed. 44Results The cut off point of waist girth, determining cardiovascular risk factors in patients, was 100cm. Statistical significant differences was observed in age, weight, BMI, blood pressure LDL-cholesterol, serum glucose level, C-peptid, HOMA, uric acid, fructosamin, SHBG and waist / hip ratio between these two action levels. WHR was positively associated with weight, blood pressure, VLDL-cholesterol and triglycerid. The correlation between waist girth and age, weight, hip circumferences, triceps muscle and biceps muscle circumferences, suprailiac and umbilical skinfold thickness, blood pressure, BM ; serum triglycerides, VLDL-cholesterol, C-peptid, uric acid concentrations and HOMA was positive but waist girth was inversely correlated with SHBG and HDL-cholesterol levels. Conclusion In this study, it has been concluded that the waisth girth is valuable as waist / hip ratio and can be used as an epidemiologic marker in assessment of cardiovaskular risk factors, but furthermore studies are needed. Additionally, comperative studies of waist girth with computerised abdominal tomography is needed to determine its diagnostic value. A cut off value of 100 cm, can be accepted as diagnostic criteria for cardiovascular risk factors. 45