Çağdaş zihin felsefesi bağlamında ruh-beden ilişkisi ve ölüm sonrası hayat
Soul-body relationship and life after death in the context of contemporary philosophy of mind
  1. Tez No: 914322
  2. Yazar: BURAK KAZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATA AZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zihnin doğası, bilinç, özgür irade, ruh-beden ilişkisi ve ölüm sonrası hayat gibi konular yalnızca felsefi düşüncenin veya dini inançların değil aynı zamanda bireylerin günlük yaşamlarının da merkezinde yer almıştır. Bu çalışmada, felsefi ve dini olduğu kadar bireysel ve toplumsal hayatı da doğrudan etkileyen ruh/zihin ve beden ilişkisi, çağdaş zihin felsefesi bağlamında değerlendirilerek ele alınacaktır. Ölüm sonrası hayatta ruhun veya zihnin durumunun ne olacağına dair farklı dini ve felsefi geleneklerin görüşlerine de karşılaştırmalı şekilde yer verilecektir. Son yıllarda nörobilişsel veya nörolojik alanlardaki gelişmeler, çağdaş zihin felsefesinin konu ve problemlerine farklı açılardan yaklaşılmasına olanak sağlamıştır. Geleneksel bağlamda ele alınan ve tanımlanan ruh, beden, bilinç ve kişisel kimliğin mahiyeti ve kaynağı gibi meseleler, nöroloji, nörofizyoloji, nöropsikoloji ve nörobiliş gibi disiplinlerin verileri ışığında farklı şekillerde tanımlanmaya ve yorumlanmaya başlamıştır; ruh kavramı yerine zihin kavramının kullanımının tercih edilmesi gibi. Çalışma, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ilk kısımda konuyla ilgili temel kavramların tahliline yer verilecektir. Her bir kavram ile ne kastedildiği, her kavramın nasıl tanımlandığı izah edilecektir. Ruh-beden ve zihnin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunan farklı disiplinlerin mahiyeti, konusu ve amacına dair kısa bilgi verilecektir. İkinci aşamada ise tarihsel süreç içerisinde İslam ve Batı düşüncesinden farklı filozofların ruh-beden-zihin ve ölüm sonrası hayata dair görüşleri ele alınacaktır.
Özet (Çeviri)
The nature of the mind, consciousness, free will, the soul-body relationship, and life after death are issues that are at the center not only of philosophical thought or religious beliefs but also of individuals' daily lives. In this study, the soul/mind and body relationship, which directly affects philosophical and religious life as well as individual and social life, will be evaluated and addressed in the context of contemporary philosophy of mind. The views of different religious and philosophical traditions on what will happen to the soul or mind in the afterlife will also be included comparatively. In recent years, developments in neurocognitive or neurological fields have enabled the issues and problems of contemporary philosophy of mind to be approached from different perspectives. Issues such as the nature and source of the soul, body, consciousness and personal identity, which were traditionally addressed and defined, have begun to be defined and interpreted in different ways in the light of data from disciplines such as neurology, neurophysiology, neuropsychology and neurocognition; such as the use of the concept of mind instead of the concept of soul. The study consists of two parts. In the first part, the analysis of the basic concepts related to the subject will be included. What is meant by each concept and how each concept is defined will be explained. Brief information will be given about the nature, subject and purpose of different disciplines that contribute to a better understanding of the soul-body and mind. In the second stage, the views of different philosophers from Islamic and Western thought on the soul-body-mind and life after death throughout the historical process will be discussed.