Çağdaş dans üretiminde benlik algısı ve bireysel yaklaşımlar
Self perception and individual approaches in contemporary dance production
- Tez No: 739193
- Danışmanlar: PROF. TUĞÇE ULUGÜN TUNA
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Bale ve Dans, Sahne ve Görüntü Sanatları, Ballet and Dance, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Modern Dans Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmanın amacı, çağdaş dans sanatı alanında, benlik algısı ve bireysel yaklaşımlar üzerinden bir solo dans koreografisini irdelemek, oluşturmak ve icra etmektir. Bu tez eser çalışmasında, Danimarkalı varoluşçu filozof Soren Kierkegaard başta olmak üzere 'benlik' kavramıyla ilgili üretilen teorileri ve yapılan analizleri, kendi benlik algım ve bireysel yaklaşımımla ele alıp, irdeleyerek çalıştım. Bu çalışmaların sonucunda, 2018 yılında koreografisini geliştirmeye başlayıp, dans ettiğim 'Glimpse' isimli otobiyografik solomu, benlik algısı kavramı bağlamında yeniden ele aldım ve bireysel yaklaşımımı yansıtabilecek gerek yeni hareket üretim metodları gerekse icra tercihimle, koreografik formuna ulaştırdım. Bir çağdaş dans sanatçısı olarak, ürettiğim solo koreografisinde temel nokta kendi yaşam deneyimlerimden yola çıkmak ve buradan benlik algısını sorgulayarak sanatsal bir ürün ortaya koymaktı. Gerçek yaşamım ile hayalimde yaşattığım dünya arasındaki salınımımı konu ederek varlıksal sorgulama ve oluşumumun fiziksel yansı-ması, bu solonun merkezindeki yaklaşımlardan en öne çıkan oldu. Dansın içerisinde ve dışarısında olmak gibi bakış açımı değiştirerek mekândaki bedensel varoluşum üzerinden kendi karakterimi oluşturduğum ve bahsettiğim bu bakış açısı sayesinde, koreografiyi yapan ben, dans eden ben ve dışarıdan bakan başka bir ben algısı ile bu bahsettiğim farklı algılardan oluşan otobiyografik bir solo sergilemeyi amaçladım. Kirkegaard'ın benlik analizlerinden esinlenerek felsefe ve başta William James olmak üzere pek çok psikoloğun fikirleri sayesinde psikolojiye yakın olarak düşünsel bir süreç yaşadım. Sürecin sonunda biriktirdiklerimi, kendi bedenimi bir araç olarak kullanarak, özgün bir solo yapısıyla tamamladım. Kanımca, ancak beden, ruh ve zihin bütünlük sağladığında kendi özünü oluşturabilir ve yapılandırabilir. Diğer taraftan bu çalışmam somatik benlik-beden bütünlüğünden ziyade, bilişsel ve ruhsal benlik kavramına odaklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine, create and perform a solo dance choreography through self-perception and individual approaches in the field of contemporary dance art. In this thesis, I studied the theories and analyzes produced about the concept of 'self', especially the Danish existentialist philosopher Soren Kierkegaard, with my own self-perception and individual approach. As a result of these studies, I started to develop the choreography in 2018, and I reconsidered my autobiographical solo called 'Glimpse', which I danced, in the context of the concept of self-perception and brought it to its choreographic form, with both new movement production methods and performance preferences that could reflect my individual approach. As a contemporary dance artist, the main point in the solo choreography I produced was to start from my own life experiences and to create an artistic product by questioning the self-perception from there. Subjecting my oscillation between my real life and the world I live in my dreams, the physical reflection of my being and questioning became the most prominent of the approaches at the center of this solo. By changing my perspective, such as being inside and outside the dance, I created my own character through my bodily existence in the space, and thanks to this perspective, I aimed to exhibit an autobiographical solo consisting of the perception of me doing the choreography, the dancing me and another me looking from the outside, and these different perceptions I mentioned. Inspired by Kirkegaard's analysis of the Self, I went through an intellectual pro-cess close to psychology, thanks to philosophy and the ideas of many psychologists, especially William James. At the end of the process, I completed what I had accumulated with a unique solo structure, using my own body as a tool. In my opinion, it can only form and structure its own essence when the body, soul and mind are integrated. On the other hand, this study focuses on the cognitive and spiritual self-concept rather than the somatic self-body integrity.