Türk Ceza Kanunu'nda cinsel saldırı suçu
The Crime of sexual assault in the light of higher judicial decisions
  1. Tez No: 914323
  2. Yazar: FATMA EZEROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAKEHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsanoğlu mevcudiyetinden bu yana gerek kültürel gerek dini gerek sosyolojik anlamda iç içe olduğu cinsellik eylemini ve sınırlarını tartışmalarına konu edinmiştir. Cinsel davranışların bedensel, psikolojik ve sosyal koşullardan etkilendiği, cinselliğin tüm yaşam alanlarıyla bir bütün halinde olduğu, ölünceye kadar da yaşamın önemli bir parçasını oluşturduğu âşikardır. Dolayısıyla sosyal hayatta karşılaşılan birçok hak ihlali içeren davranış gibi cinsellik içeren fiillerin de meydana getirdiği sorunları çözmek amacıyla hukuki düzenlemelere yer verilmiştir. Günümüzde daha sık kadına karşı şiddettin bir tezahürü olarak ortaya çıktığı görülen cinsel suçların kadının yanında tüm toplumu etkilediği bu suretle ağır yaptırımlara tabi tutulduğu görülmektedir. TCK'nda Cinsel Dokunulmazlığa Karşı İşlenen Suçlar bölümü altında yer alan cinsel saldırı suçu yetişkinlere karşı cinsel davranışlarla vücut dokunulmazlığının ihlali ya da organ veya sair cisim sokulması suretiyle işlenmektedir. Suçun düzenlendiği TCK m.102'nin ikinci ve üçüncü fıkralarında daha ağır cezanın öngörüldüğü nitelikli haller ele alınmıştır. Aynı maddenin dördüncü ve beşinci fıkralarında ise neticesi sebebiyle ağırlaşmış hallerinin düzenlendiği görülmektedir. Çalışmamızda suç tipi ile ilgili kavramlara, kanuni metinde yer alan haline, unsurlarına, nitelikli hallerine, suçun özel görünüş biçimleri ve muhakemesine ilişkin kurallara yer verilerek cinsel saldırı suçu ayrıntılı şekilde ele alınmaktadır. Aynı zamanda vicdani kanaate ulaşırken değerlendirilmesi gereken hususlar, mevcut kanuni düzenlemeye ilişkin eleştiriler ve çözüm yolları da açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since its existence, human beings have discussed the act of sexuality and its limits, which are intertwined in cultural, religious and sociological terms. It is obvious that sexual behaviors are affected by physical, psychological and social conditions, that sexuality is integral to all areas of life and that it constitutes an important part of life until death. Therefore, legal regulations have been made in order to solve the problems caused by acts involving sexuality, such as many behaviors that involve rights violations encountered in social life. It is seen that sexual crimes, which are seen to occur more frequently as a manifestation of violence against women today, affect the entire society as well as women and are thus subject to heavy sanctions. The crime of sexual assault, which is included under the section of Crimes Against Sexual Inviolability in the TCK, is committed by violating bodily immunity against adults through sexual behaviors or by inserting an organ or other object. The second and third paragraphs of TCK Article 102, where the crime is regulated, address qualified cases for which a heavier penalty is foreseen. In the fourth and fifth paragraphs of the same article, it is seen that aggravated cases due to the consequences are regulated. In our study, the crime of sexual assault is discussed in detail by including the concepts related to the type of crime, its state in the legal text, its elements, its qualified states, the special appearances of the crime and the rules related to its reasoning. At the same time, the issues that need to be evaluated when reaching a conscientious opinion, criticisms regarding the current legal regulation and solutions are also tried to be explained.