Why and how does İran support the popular mobilization forces inIraq?
İran, Irak'taki halk seferberlik güçlerini neden ve nasıl destekliyor?
  1. Tez No: 914328
  2. Yazar: MEHMET ALACA
  3. Danışmanlar: DR. FARAH MİHLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Exeter
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma, İran'ın Irak'taki bölgesel ve ideolojik hedeflerine ulaşması için Halk Seferberlik Güçlerine (Haşdi Şabi olarak da bilinir) verdiği desteği ele almaktadır. 1979 İran Devrimi'nden sonra İran'daki yeni rejim, teokratik Cumhuriyetçi bir modele dayanması ve bölgesel emelleri olması nedeniyle bir tehdit olarak görülürken; aynı zamanda ABD, İsrail ve Suudi Arabistan gibi devletler de İran için tehdit olarak algılanmıştır. İran, bu tehditleri en aza indirmek ve yeni rejimini ve ideolojisini yaymak için silah teknolojisi geliştirmenin yanı sıra bölgedeki Şii topluluklarla güçlü olarak ilişkiler geliştirmiştir. Irak, Lübnan, Bahreyn, Yemen ve Suriye'deki Şii gruplarla ilişkiler kuran İran, Lübnan İç Savaşı sırasında Hizbullah'ın kurulmasına yardımcı olmuş ve böylece örgüt İran'ın diğer unsurları için önemli bir örnek teşkil etmiştir. Irak, coğrafi yakınlığı ve önemli Şii türbe ve merkezlerine sahip olması nedeniyle İran'ın ilgisini çekmektedir. Bu bağlamda Tahran, İslami Davet Partisi'nin (Dava) İran yanlısı üyelerini desteklemiş, Irak İslam Devrim Yüksek Konseyi'ni (SCIRI) kurmuş ve İran-Irak savaşı sırasında Konseyin Irak'taki silahlı kanadı Bedir Tugayı'na destek vermiştir. 2003 yılında ABD'nin Irak'ı işgal etmesi ve Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesinden bu yana vekalet uygulamasını güçlendiren İran, Irak ve Suriye İslam Devleti'nin (IŞİD) Irak topraklarının üçte birini ele geçirmesinin ardından Irak'taki konumunu pekiştirmiştir. Bu nedenle İran, Irak'taki Şii Müslümanların ruhani lideri Büyük Ayetullah Ali Sistani'nin fetvasıyla IŞİD'e karşı savaşmak için kurulan Haşdi Şabi'ye destek sağladı ve ardından örgütü etkin bir şekilde kontrol etti. Haşdi Şabi üzerindeki etkisi nedeniyle ciddi eleştirilen İran'ın bu etkisini önlemeye veya engellemeye yönelik, örgüte yasal statü verilmesini bile içeren, tedbirler alınmıştır. Ayrıca, Haşdi Şabi içindeki İran yanlısı ittifakın 12 Mayıs 2018 Irak seçimlerinde ikinci blok olması, İran'ın nüfuzuyla ilgili endişelerini daha da artırmıştır. Irak, İran'ın 'Şii Hilali' projesinin en önemli kavşak noktası olarak görülmektedir ve İran'ın Haşdi Şabi'ye desteğinin ideolojik ve realist nedenleri bulunmaktadır. Birincisi, İran, Şii toplumlara İran yanlısı ideolojiyi yaymak ve bölgede Tahran'dakine benzer rejimler kurmak için bir araç olarak Haşdi Şabi'yi desteklemektedir. İran, Necef havzasında daha etkili olmak istemektedir, zira bölgedeki Şiilerin çoğu, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in otoritesinden ziyade Sistani'nin otoritesini tercih etmektedir. Diğer hedefler uluslararası ve bölgesel güçlerle ilgilidir; İran, ABD'nin bölgedeki nüfuzunu azaltmaya, hatta tamamen ortadan kaldırmaya çalışmaktadır ve aynı zamanda İsrail'in etkinliğini azaltmayı ve Suudi Arabistan ile daha kolay bir şekilde mücadele etmek istemektedir. Zira Tahran rejimi, iki devleti“ABD uyduları”olarak görmektedir. Haşdi Şabi aracılığıyla bölgesel aktörlerle ekonomik ilişkilerini güçlendirmeye çalışan İran, bölgesel lider veya süper güç olmayı hedeflemektedir. Son olarak Tahran ayrıca Haşdi Şabi aracılığıyla ileri savunma stratejisi olarak bilinen sınırlarının ötesinde sınır güvenliğini sağlamak istemektedir.
Özet (Çeviri)
This contribution discusses Iran's support for Popular Mobilization Forces (PMF) to reach their regional and ideological targets in Iraq. The new regime has been seen as a threat because it is based upon a theocratic Republican model and has regional ambitions; at the same time, states such as the US, Israel and Saudi Arabia have been perceived as threat for Iran after the Iranian Revolution of 1979. To minimise these threats and spread its new regime and ideology, Iran has deliberately developed relations with Shiite communities in the region, as well as developing weapon technology. Iran, which has established relations with the Shiite groups in Iraq, Lebanon, Bahrain, Yemen, and Syria, helped create Hezbollah during the Lebanese Civil War, and thus the organization become an important example for the other proxies of Iran. Iraq attracts the interest of Iran because of its geographical proximity and because it has important Shiite shrines and centres. In this context, Tehran supported pro-Iranian members of Dawa Party, established Islamic Supreme Council of Iraq (SCIRI) and aided its armed wing Badr Corps in Iraq during Iran-Iraq war. Iran, which has strengthened its proxy agenda since the US invasion of Iraq in 2003 and the overthrowing Saddam Hussein's regime, has consolidated its position in Iraq after the Islamic State of Iraq and Syria (ISIS) captured onethird of Iraqi territories. For this reason, Iran united with the PMF, which was founded by the spiritual leader of Iraqi Shi'a Muslims, Grand Ayatollah Ali Sistani's fatwa, to fight against ISIS, and then effectively controlled it. Iran is criticized for its influence on the PMF, and measures to prevent or hinder it have included even granting legal status to the organisations. Furthermore, that the pro-Iran alliance within the PMF become second-in-power during the 12th May, 2018 Iraqi elections has further increased the concerns of Iranian influence. Iraq is considered as the most important junction for the Iranian 'Shiite Crescent' project, and there are ideological and realist reasons for Iran's support for the PMF. Firstly, Iran backs the PMF as an instrument through with to reach Shiite societies to spread pro-Iranian ideology and build Tehran-like regimes in the region. Iran wants to be more effective in the Najaf basin, because currently most of the Shiites in the region prefer Sistani's authority, rather than that of the Iranian Supreme leader Ayatollah Ali Khamanei. Further objectives relate to international and regional powers; Iran is trying to reduce US penetration in the region, or even remove it entirely, and it also wants to harm Israel's activism and to fight with Saudi Arabia more easily because the Tehran regime defines the two states as 'US orbiters'. Iran, which seeks to strengthen economic relations with regional actors through the PMF, is intent on becoming the regional leader or superpower. Finally, Tehran also wants to provide border security beyond its border, known as a forward defense strategy, through the PMF.