Avrupa Birliği ülkelerinde ihracat pazarlamasına yönelik pazarlama bileşenlerinin optimizasyonu: Hollanda merkezli lojistik toplama merkezi ekseninde bir model önerisi
Optimization of marketing components for export marketing in European Union countries: A Model proposal based on a Netherlands-centered logistics hub
  1. Tez No: 914354
  2. Yazar: BÜLENT GÜDÜCÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT CANITEZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bülent GÜDÜCÜ Avrupa birliği ülkelerinde ihracat pazarlamasına yönelik pazarlama bileşenlerinin optimizasyonu: Hollanda merkezli lojistik toplama merkezi ekseninde bir model önerisi Doktora Tezi Konya, 2024 Bu çalışma, müşteri taleplerinin hızla karşılanması ve tedarik zinciri süreçlerinin optimize edilmesi ile rekabet avantajı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Günümüzde müşteri beklentilerinin artması, depo ve tedarik zinciri yönetiminde stratejik kararların alınmasını zorunlu kılmıştır. Çalışmada depo yeri seçiminin önemine vurgu yapılmış ve bu sürecin optimize edilmesi için CRITIC yöntemi kullanılmıştır. Araştırma sürecinde, depo yeri seçimi için başlangıçta 61 değişken belirlenmiş, bu değişkenler uzman görüşleri ve literatür taraması ile 28'e indirilmiştir. CRITIC yöntemi ile en önemli kriterler sıralanmış; %44 ağırlıkla“maksimum stok seviyesi”en önemli kriter olarak belirlenmiştir. Ayrıca,“limanlara yakınlık”kriteri, lojistik maliyetlerin düşürülmesi ve sevkiyat sürelerinin kısaltılması açısından kritik bir faktör olarak öne çıkmıştır. Sonuç olarak, doğru depo yeri seçiminin firmalara lojistik süreçlerde maliyet avantajı sağlayarak operasyonel verimliliği artırdığını göstermektedir. Depo konumu, müşteri memnuniyeti üzerinde doğrudan bir etki yaratarak firmaların pazarda rekabet avantajı elde etmelerine olanak tanımaktadır. Bu çalışma, depo yeri seçimi ve tedarik zinciri yönetimi süreçlerinde firmalara yol gösterici nitelikte stratejik bir rehber sunmaktadır. Anahtar Kelimeler Depo, Depo Yeri Seçimi, CRITIC Yöntemi, Lojistik, Pazarlama Bileşenleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Bülent GÜDÜCÜ Optimization of Marketing Components for Export Marketing in European Union Countries: A Model Proposal Based on a Netherlands-Centered Logistics Hub Ph. D. Thesis Konya, 2024 This study was conducted to ensure rapid response to customer demands and to optimize supply chain processes to gain a competitive advantage. Today, increasing customer expectations have made it essential to make strategic decisions in warehouse and supply chain management. The study emphasizes the importance of warehouse location selection and utilizes the CRITIC method to optimize this process. During the research, 61 variables were initially identified for warehouse location selection, and these were reduced to 28 based on expert opinions and literature review. The CRITIC method ranked the most important criteria, with“maximum stock level”emerging as the top factor, weighted at 44%. Additionally,“proximity to ports”was identified as a critical factor for reducing logistics costs and shortening shipment times. The results demonstrate that selecting the right warehouse location provides companies with a cost advantage in logistics processes while enhancing operational efficiency. Warehouse location has a direct impact on customer satisfaction and allows firms to gain a competitive edge in the market. This study offers strategic guidance for companies in their warehouse location selection and supply chain management processes. Keywords Warehouse, Warehouse Location Selection, CRITIC Method, Logistics, Marketing Components