Gama ışınlarının farklı malzemelerde soğurulmasının incelenmesi
Investigation of absorption of gamma radiation in different materials
- Tez No: 914359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, farklı enerjilerdeki gama ışınlarının çeşitli soğurucu malzemelerden geçişleri incelenmiştir. GEANT4 simülasyon programı ile elde edilen kütle soğurma katsayları ile literatürdeki deneysel kütle soğurma katsayıları karşılaştırılmıştır. Simülasyon sonucu elde edilen kütle soğurma katsayıları ile deneysel kütle soğurma katsayıları arasında uyumsuzluk olduğu görüşmüştür. Bu uyumsuzluk kesirsel soğurma denklemi kullanılarak giderilmiştir. Caputo kesirsel türev tanımı kullanılarak tanımlanan ve çözülen soğurma denklemi kullanılarak yarı değer kalınlıklar için GEANT4'den elde edilen sonuçlarla deneysel sonuçlar arasındaki farkı düzelten kesirsel türev mertebeleri hesaplanmıştır. Bu mertebelerinin soğurucu malzeme kütlesi ve gama enerjisi ile arasındaki ilişki araştırılıp, sonuç olarak malzeme kütlesi ve gama enerjisi arttıkça kesirsel mertebenin standart çözüme yaklaştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the passage of gamma rays at different energies through various absorbing materials was examined. The mass attenuation coefficients obtained from the GEANT4 simulation were compared with the experimental mass absorption coefficients found in the literature. It was observed that there was a discrepancy between the mass absorption coefficients obtained from the simulation and the experimental ones. This discrepancy was corrected using the fractional absorption equation. Fractional derivative orders, defined and solved using the absorption equation with the Caputo fractional derivative definition, were calculated to correct the difference between the results obtained from GEANT4 and the experimental results for half-value thicknesses. The relationship between these orders and the mass of the absorbing material and gamma energy was investigated, and it was observed that as the material mass and gamma energy increased, the fractional order approached the standard solution.