Çocuk merkezli oyun terapisinin çocukların davranış sorunlarına ve sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of child-centered play therapy on children's behavior problems and social skill levels
  1. Tez No: 914360
  2. Yazar: ZEYNEP AŞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FUAD BAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu araştırmanın amacı çocuk merkezli oyun terapisinin 7-9 yaş aralığındaki çocukların davranış sorunlarına ve sosyal beceri düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Araştırma yarı deneysel desende tasarlanmıştır. Araştırma, deney grubunda 10 kontrol grubunda 10 olmak üzere toplam 20 çocuk ile yürütülmüştür. Deney grubunda olan çocuklara on iki seans çocuk merkezli oyun terapisi uygulanırken, kontrol grubunda olan çocuklarla herhangi bir uygulama yapılmamıştır. Veriler, 6-18 Yaş Çocuk ve Gençler İçin Davranış Değerlendirme Ölçeği, Sosyal Beceri Değerlendirme Ölçeği ve araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ile toplanmıştır. Deney grubuna ön-test, son-test ve izleme testi, kontrol grubuna ise ön-test ve son-test uygulanmıştır. Verilerin analizinde non-parametrik testlerden Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon Sıra Farkları Testi kullanılmıştır. Bulgularda deney ve kontrol grubunun davranış sorunları ve sosyal beceri düzeyleri ön-testleri arasında anlamlı fark bulunmazken son-testleri arasında deney grubunun lehine anlamlı fark bulunmuştur. Deney grubunun davranış sorunları ön-test ve son-test puanları arasında davranış sorunları ölçek toplam puanları ve alt ölçeklerinin her birinde deney grubunun son-test puanlarının lehine anlamlı düzeyde düşük çıkmıştır. Deney grubunun sosyal beceri düzeyi ön-test ve son-test puanları arasında sosyal beceri ölçek toplam puanları, temel sosyal beceriler, ilişkiyi başlatma, grupla iş yapma, duygusal, kendini kontrol etme, saldırgan davranışlarla başa çıkma, sonuçları kabul etme, yönerge verme ve bilişsel beceriler alt ölçeklerinden deney grubunun son-test puanlarının lehine anlamlı düzeyde yüksek çıkarken temel konuşma, ileri konuşma ve ilişkiyi sürdürme becerileri arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Deney grubunun son-test ve izleme testi puanları arasında davranış sorunları ölçek toplam puanları ve dikkat sorunları alt ölçeğinde, sosyal beceri ölçek toplam puanları ve ilişkiyi başlatma becerileri alt ölçeğinden deney grubunun izleme testi puanlarının lehine anlamlı düzeyde farklılaşırken, diğer alt boyutlarda anlamlı düzeyde bir fark bulunmamıştır. Sonuç olarak, 7-9 yaş aralığındaki çocukların davranış sorunlarının azaltılmasında ve sosyal beceri düzeylerinin yükseltilmesin çocuk merkezli oyun terapisinin etkili olduğu ve bu yaş aralığındaki çocuklarla yapılacak uygulamalarda uzmanlar tarafından kullanılabileceği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of child-centered play therapy on behavioral problems and social skill levels of children between the ages of 7-9. The research was designed as a quasi-experimental design. The research was conducted with a total of 20 children, 10 in the experimental group and 10 in the control group. Twelve sessions of child-centered play therapy were applied to the children in the experimental group, while no application was made to the children in the control group. Data were collected with the Behavior Assessment Scale for Children and Adolescents Aged 6-18, the Social Skills Assessment Scale, and the Personal Information Form created by the researcher. A pre-test, post-test, and follow-up test were applied to the experimental group, while a pre-test and post-test were applied to the control group. Non-parametric tests such as Mann Whitney U Test and Wilcoxon Rank Difference Test were used in the analysis of the data. In the findings, no significant difference was found between the pre-tests of the behavioral problems and social skill levels of the experimental and control groups, while a significant difference was found in favor of the experimental group between the post-tests. The pre-test and post-test scores of the experimental group for behavioral problems were significantly lower in favor of the experimental group for behavioral problems scale total scores and each of its subscales. While the pre-test and post-test scores of the experimental group for social skills level were significantly higher in favor of the experimental group for social skills scale total scores, basic social skills, initiating relationships, working with groups, emotional, self-control, coping with aggressive behaviors, accepting consequences, giving instructions and cognitive skills subscales, no significant difference was found in favor of the experimental group for basic speaking, advanced speaking and maintaining relationships skills. While the post-test and follow-up test scores of the experimental group differed significantly in favor of the experimental group for behavioral problems scale total scores and attention problems subscale, social skills scale total scores and initiating relationships skills subscale, no significant difference was found in the other subscales. As a result, it can be said that child-centered play therapy is effective in reducing behavioral problems of children between the ages of 7-9 and increasing their social skill levels and that it can be used by experts in applications to be carried out with children in this age group.