Batın ameliyatı öncesi hastalara verilen eğitimin anksiyete üzerine etkisi 'randomize kontrollü çalışma'
The effect of education given to patients before abdominal surgery on anxiety 'a randomi̇zed controlled study'
  1. Tez No: 914417
  2. Yazar: BANU GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMDİYE BANU KATRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, Sağlık Eğitimi, General Surgery, Nursing, Health Education
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Programın Adı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Yüksek Lisans Programı Amaç: Bu araştırma, İstanbul'daki bir eğitim ve araştırma hastanesinde batın ameliyatı olacak hastalara ameliyat öncesi verilen eğitimin ameliyat sonrası anksiyete düzeylerine etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, 1 Ocak-30 Haziran 2024 tarihlerinde genel cerrahi kliniğinde yatan hastalarla gerçekleştirildi. Hastalar, güç analizi ve randomizasyonla kontrol (n=41) ve deney (n=40) gruplarına ayrıldı. Deney grubuna ameliyat öncesi bilgilendirme eğitimi verildi, kontrol grubuna ise standart bakım uygulandı. Anksiyete düzeyleri“Durumluk-Sürekli Anksiyete Ölçeği (State Trait Anxiety Inventory- STAI)”ile ölçüldü. Veriler SPSS 25.0 ile analiz edildi; normal dağılım Kolmogorov-Smirnov testiyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to examine the effect of preoperative education on postoperative anxiety levels in patients undergoing abdominal surgery at a training and research hospital in Istanbul. Materials and Methods: The research was conducted between January 1 and June 30, 2024, with patients hospitalized in the general surgery clinic. Patients were randomly assigned to either the control group (n=41) or the intervention group (n=40) after a power analysis. The intervention group received preoperative educational sessions, while the control group received standard care. Anxiety levels were measured using the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). Data were analyzed using SPSS version 25.0, with normality tested by the Kolmogorov Smirnov test.