Serbest stil türk A Millir takım Güreşçilerinin 2022 yılı büyükler Avrupa Güreş Şampiyonasındaki performanslarının bazı müsabaka bileşenleri açısından incelenmesi ve analiz edilmesi
Analysis and examination of the performances of Turkish National team wrestlers in the 2022 senior european wrestling Championships from the perspective of certain competition components
  1. Tez No: 914418
  2. Yazar: YUSUF BULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAFET ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Güreşte müsabaka analizi; Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Şampiyonaları gibi prestijli müsabakalarda kullanılmaktadır. Avrupa ve Dünya arenalarında mücadele eden seçkin sporcuların performansları birbirine yakın seviyedeyken, taktiksel stratejiler sporculara mühim kazançlar sunmaktadır. Bu araştırmanın amacı; 2022 Avrupa güreş şampiyonasında yer alan erkekler Serbest Stil A milli güreş takımının maç analizleri sonucu başarıya götüren kriterleri ortaya koymak ve sonuçlarını incelemektir. Ayrıca incelenen bazı parametreler açısından Türk tipi güreşçi profilinin ortaya çıkartılarak Avrupa ve dünya güreşçileriyle kıyaslanmalarını sağlamaktadır. 2022 yılında UWW (United World Wrestling) yıllık yarışma takviminde bulunan büyükler serbest stil grubunda bulunan Avrupa Serbest Güreş Şampiyonasındaki Türk Milli Takımını oluşturan toplam 10 Türk sporcunun yaptığı 29 müsabaka video analiz yöntemiyle raporlandırılmıştır. Milli Takım Sporcularının; Müsabaka Galibiyet şekilleri, Müsabaka Mağlubiyet Şekilleri, Sporcularının Uyguladıkları Teknikler, Kazandığı ve Kaybettiği Toplam Teknik Puanlar ile Toplam Müsabaka Süreleri ve Rakiplerinin Türk Milli Takımı Sporcularına Karşı Uyguladıkları Teknikler Betimsel istatistiksel işlemler kullanılarak analiz edilmiştir. Türk Milli takım sporcularının Galibiyet oranlarına bakıldığında ise %63,15 sayı ile galip, %21,06 teknik üstünlük ile galip, %10,53 hükmen galip, %5,26 tuş ile galip geldikleri gözlemlenmiştir. Türk Milli takım sporcularının mağlubiyet şekilleri dikkate alındığında en fazla 2 kere hükmen mağlup, en az 1 kere tuş ile, teknik üstünlük ile ve sayı ile mağlup oldukları tespit edilmiştir. Türk Milli takım sporcularının uyguladıkları teknikler dikkate alındığında 6 kere çift dalma, dışarı basma ve yerde kontra, 1 kere supleks, yanbaş, budama, ayakta kontra, kol çekme, yerde çevirme, itiraz puanı ve ihtar puanı uyguladıkları tespit edilmiştir. Türk Milli takım sporcularının kazandığı ve kaybettiği toplam teknik puanlar dikkate alındığında 92 kg.da 30 puan, 97 kg.da 2 puan ve 70 kg.da 22 puan, 125 kg.da 2 puan kaybettikleri gözlemlenmiştir. Toplam müsabaka süreleri dikkate alındığında ise 79 kg.da 23.49 dk, 57 kg.da 4.39 dk müsabaka süresi yaptıkları tespit edilmiştir. Türk Milli takım sporcularına rakipleri tarafından uygulanan teknikler dikkate alındığında 5 kere kilit oyunu, 1 kere supleks, salto, çırpma, koltukaltı, budama, künde, ayakta kontra, kol çekme, yerde çevirme ve pasivite puanı ile puanlar kaybettikleri tespit edilmiştir. Bu araştırma sonuçlarına göre Güreş antrenman programları yapılırken güreşçilerin müsabaka performanslarına etki eden parametreler dikkate alınarak antrenman programları şekillendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Match analysis in wrestling is used in prestigious competitions such as the Olympic, World, and European Championships. While the performances of elite athletes competing on European and World stages are at similar levels, tactical strategies provide significant advantages. The aim of this study is to identify the criteria that lead to success through the match analysis of the men's freestyle A national wrestling team, which participated in the 2022 European Wrestling Championship, and to examine the results. Additionally, the study aims to define the profile of Turkish wrestlers based on certain parameters and compare it with European and world wrestlers. A total of 29 matches performed by 10 Turkish athletes representing the Turkish National Team in the senior freestyle category at the 2022 European Freestyle Wrestling Championship, part of the annual competition calendar of UWW (United World Wrestling), were analyzed through video analysis. The Turkish National Team athletes' win methods, loss methods, techniques used, total technical points gained and lost, total match durations, and techniques applied by their opponents against the Turkish National Team athletes were analyzed using descriptive statistical methods. The results show that 63.15% of the Turkish National Team athletes won by points, 21.06% by technical superiority, 10.53% by forfeit, and 5.26% by pin. Regarding the loss types, the athletes lost by forfeit twice, and lost by pin, technical superiority, and points at least once each. When analyzing the techniques used by the Turkish athletes, it was found that they used double leg, push out, and ground counter techniques six times each, and performed suplex, lateral drop, pruning, standing counter, arm drag, gut wrench, challenge points, and warning points once each. The analysis of the total technical points gained and lost shows that the athletes lost 30 points in the 92 kg category, 2 points in the 97 kg category, 22 points in the 70 kg category, and 2 points in the 125 kg category. In terms of total match duration, it was found that the athletes competed for 23.49 minutes in the 79 kg category and 4.39 minutes in the 57 kg category. Regarding the techniques applied by their opponents, it was observed that the opponents used the keylock technique five times and the suplex, salto, body lock, arm drag, pruning, standing counter, arm drag, gut wrench, and passivity points once each. According to the results of this study, wrestling training programs can be structured based on the parameters that influence match performance.