Van ili et satış yerlerinde çevre ve personel hijyeni üzerine araştırmalar
Studies on hygien of environment and personnel of the meat-markets in the city of Van
- Tez No: 91442
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEMA AĞAOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
 - Yıl: 1999
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 54
Özet
8. ÖZET Bu çalışma, Van il merkezinde bulunan et satış yerlerinin alet, ekipman ve personel hijyeni yönünden durumunu belirlemek amacıyla yapıldı. Bu amaçla toplam 20 adet et satış yerinde kullanılan kıyma makinası, et kütüğü, et satış tezgahı, pirzola demiri ve bıçak ile aynı işyerlerinde çalışan 40 personelin ellerinden alınan örnekler mikrobiyolojik yönden incelendi. Mikrobiyolojik analizler sonucunda aerob mezofıl genel canlı, mikrokok- stafilokok, koagulaz pozitif stafilokok, enterokok, maya-küf, koliform grubu mikroorganizma, fekal koliform ve E. coli ortalama sayılan kıyma makinalarında sırasıyla 4.6x1 04 kob/cm2, 1.2xl03 kob/cm2, 1.0x10' kob/cm2, 6.7x10' kob/cm2, 4.7x10' kob/cm2, 5.5x10' MPN/25cm2, 1.9x10' MPN/25cm2 ve 0.3x10' MPN/25cm2; et kütüklerinde 7.7xl04 kob/cm2, 5.0xl03 kob/cm2, 0.5x10' kob/cm2, 6.5xl02 kob/cm2, 1.9xl02 kob/cm2, 1.2xl02 MPN/25cm2, 1.4x1ü1 MPN/25cm2 ve 0.5x10' MPN/25cm2; et satış tezgahlannda 3.8xl04 kob/cm2, 1.7xl03 kob/cm2, 0.3x10* kob/cm2, l.lxlO2 kob/cm2, 8.3x1ü1 kob/cm2, 8.6x10' MPN/25cm2, 1.8x1ü1 MPN/25cm2 ve 0.5x10" MPN/25cm2; pirzola demirlerinde 1.5xl04 kob/cm2, 2.1xl03 kob/cm2, 0.4x1ü1 kob/cm2, 5.4x1ü1 kob/cm2, 2.8x10' kob/cm2, 9.0x10' MPN/25cm2, l.OxlO1 MPN/25cm2 ve 0.4x10' MPN/25cm2; bıçaklarda 3.0xl04 kob/cm2, 2.4xl03 kob/cm2, 0.9x10* kob/cm2, l.lxlO2 kob/cm2, 6.7x10' kob/cm2, 4.1xl0! MPN/25cm2, 1.2xl04 MPN/25cm2 ve 0.5x10' MPN/25cm2 olarak tespit edildi. Ayrıca personelin ellerinde aerob mezofil genel canlı, mikrokok-stafilokok, koagulaz pozitif stafilokok, enterokok, koliform grubu mikroorganizma, fekal koliform ve E. coli ortalama sayıları sırasıyla 2. 0x1 05 kob/ml, 1.4xl04 kob/ml, 1.4xl02 kob/ml, 9.4xl02 kob/ml, 4.9xl03 MPN/100ml, 1.2xl02 MPN/100ml ve 2.3x10' MPN/100ml olarak saptandı. Sonuç olarak, bu çalışmada elde edilen bulgular çerçevesinde çevre ve personel hijyeni yönünden kontrol edilen et satış yerlerinin hijyenik durumunun iyi olmadığı ve bu durumun halk sağlığı açısından potansiyel bir risk kaynağı oluşturabileceği kanısına varıldı. 42
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In the present study, hygienic situation of apparatus, equipment and personnel of the meat-markets in the city of Van were investigated. Different kinds of samples such as chopping machine, chopping board, workbench, cutlet-bar and knife taken from totally 20 different meat-markets and samples taken from the hands of 40 personnels working in the meat-markets were investigated in this study. Microbiological analysis of the samples showed that mean number of the aerob mesophilic organism, micrococcus-staphylococcus, coagulase positive staphylococcus, enterococcus, yeast-mould, coliform bacteria, fecal coliforms and E. coli in the samples obtained from chopping machine were 4.6x1 04 cfu/cm2, 1.2xl03 cfu/cm2, l.OxlO1 cfu/cm2, 6.7x10' cfu/cm2, 4.7x10' cfu/cm2, 5.5x10' MPN/25cm2, 1.9x10' MPN/25cm2 and 0.3x10' MPN/25cm2 respectively; in the samples obtained from chopping board were 7.7x1 04 cfu/cm2, 5.0xl03 cfu/cm2, 0.5x10' cfu/cm2, 6.5xl02 cfu/cm2, 1.9xl02 cfu/cm2, 1.2x1ü2 MPN/25cm2, 1.4x10* MPN/25cm2 and 0.5x10' MPN/25cm2 respectively; in the samples obtained from workbench were 3.8xl04 cfu/cm2, 1.7xl03 cfu/cm2, 0.3x10' cfu/cm2, l.lxlO2 cfu/cm2, 8.3x10' cfu/cm2, 8.6x10' MPN/25cm2, 1.8x10' MPN/25cm2 and 0.5x10' MPN/25cm2 respectively; in the samples obtained from cutlet-bar were 1.5xl04 cfu/cm2, 2.1xl03 cfu/cm2, 0.4x10' cfu/cm2, 5.4x10' cfu/cm2, 2.8x10' cfu/cm2, 9.0x10' MPN/25cm2, 1.0x10' MPN/25cm2 and 0.4x1 01 MPN/25cm2 respectively; in the samples obtained from knife were 3.0xl04 cfu/cm2, 2.4xl03 cfu/cm2, 0.9x10' cfu/cm2, l.lxlO2 cfu/cm2, 6.7x1 01 cfu/cm2, 4.1x10' MPN/25cm2, 1.2xl04 MPN/25cm2 and 0.5x10' MPN/25cm2 respectively. Furthermore, in the hands of personnel the mean number of the aerob mesophilic organism, micrococcus-staphylococcus, coagulase positive staphylococcus, enterococcus, coliform bacteria, fecal coliforms and E. coli were 2.0x1 05 cfu/ml, 1.4xl04 cfu/ml, 1.4xl02 cfu/ml, 9.4xl02 cfu/ml, 4.9xl03 MPN/100ml, 1.2xl02 MPN/100ml and 2.3x10' MPN/100ml respectively. As a result, the findings obtained in the present study shows that hygienic conditions of the meat-markets are not satisfactory and this situation may be potential risk to the public health. 43